Strona główna Badania BBC wyróżnia dwóch Polaków w rankingu TOP 100 filmów nieanglojęzycznych!

BBC wyróżnia dwóch Polaków w rankingu TOP 100 filmów nieanglojęzycznych!

0
BBC wyróżnia dwóch Polaków w rankingu TOP 100 filmów nieanglojęzycznych!
W 2016 roku film Pawła Pawlikowskiego został wyróżniony w rankingu BBC 100 najlepszych filmów XXI wieku. Listę opracowano na podstawie wyboru 177 krytyków filmowych z całego świata, którzy nadesłali swoje oceny dla dziesięciu ich zdaniem najlepszych obrazów nakręconych od 2000 roku. Parę dni temu pojawiła się kolejny ranking od BBC, gdzie pojawiają się aż dwa polskie nazwiska!

Pierwsza komedia romantyczna z 1934 roku. Przeczytaj TUTAJ!

Polscy twórcy są coraz częściej doceniani na scenie globalnej. Wiele osób z polskim rodowodem pracuje przy gigantycznych produkcjach, chociażby Andrzej Sekuła, który stanął za kamerą w debiucie Tarantino Wściekłe Psy a także współpracował przy tworzeniu Pulp Fiction. Stworzona przez BBC lista nie skupia się na pojedynczych osobach a jest rankingiem 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Do współpracy zaproszono aż 209 krytyków z 43 różnych państw, którzy wzięli pod uwagę 63 reżyserów i ich dorobki.

Między dziełami francuskiej nowej fali, klasyki filmu rosyjskiego czy japońskiego w rankingu znalazły się również dwa polskie filmy.  Na miejscu 99. znalazł się Popiół i diament Andrzeja Wajdy z roku 1958. Produkcja, która przyniosła Zbigniewowi Cybulskiemu rozpoznawalność i liczne porównywania do amerykańskiego symbolu młodzieńczego buntu Jamesa Deana.

Nie wiesz jak zacząć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂

Na pozycji 64. pojawia się pierwsza część trylogii Kieślowskiego Trzy kolory: Niebieski w znakomitej obsadzie Juliette Binoche i Emanuelle Riva. Film z 1993 otrzymał w sumie siedem nagród, między innymi Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji i Cezara dla Juliette Binoche jako najlepszej aktorki roku 1994. Równie rewelacyjna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Zbigniewa Preisnera została po trzech latach od wydania wyróżniona statusem platynowej płyty.

Pierwsze miejsce znawcy kina oddali Akirze Kurosawa i jego Siedmiu Samurajom z 1954. Swój wybór uzasadniają niesamowitą ponadczasowością dzieła, które po ponad sześciu dekadach wciąż rewelacyjnie broni się jako film akcji, który jest zarówno ekscytujący jak i spójny i logiczny. Ten fenomenalny opis ludzkości będzie poruszał jeszcze widownią przez wiele dekad i generacji.

Pełną listę 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych możecie przeczytać TUTAJ. Osobiście wielu z nich jeszcze nie widziałem, więc zawsze chętnie posłużę się taką listą w długie jesienne wieczory. Co myślicie o takim rankingu? Ile filmów już widzieliście, a ile jeszcze przed Wami? A może brakuje tutaj Waszego ulubionego? Dajcie znać i trzymajcie się ciepło!

Co słychać na polu? Przeczytaj na F7Kraków 😉