Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

To prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników historii! Do Archiwum Państwowego w Poznaniu trafił tłok pieczętny klasztoru cystersów w 1746 roku! Wcześniej tłok należał do czeskiego kolekcjonera. 

To naprawdę niesamowita wiadomość dla miłośników historii! Tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. trafił do Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Zabytek udało się kupić od prywatnego kolekcjonera z Czech. Tłok został wykonany dla konwentu wągrowieckiego w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze w 1744 r., a zatwierdzonych przez opata generalnego w 1745 roku.

- Advertisement -

– Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod niej tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS. Drewniany uchwyt tłoczony.

Czytaj: CK Zamek przez trudną sytuację finansową udostępnia lokale na wynajem

Jak informuje Archiwum Państwowe w Poznaniu, „tłok jest ciekawym i cennym zabytkiem dla Wielkopolski”.

– Tego typu pieczęcie, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. Jego zakup jest cennym uzupełnieniem, znajdującego się już zbioru typariuszy w zasobie naszej placówki, w której – co warto w tym miejscu podkreślić – przechowywany jest najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku, a który został w 2016 r. wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Zabytek udało się kupić dzięki wsparciu władz Gmin Wągrowiec i Miasta Wągrowiec oraz dzięki pomocy specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj: Poznań: kina studyjne w fatalnej sytuacji

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org