Strona główna Fakty MPK Poznań wprowadza jeszcze droższe bilety!

MPK Poznań wprowadza jeszcze droższe bilety!

0
MPK Poznań wprowadza jeszcze droższe bilety!

Przyjazna i dostępna komunikacja miejska to jeden z najlepszych sposobów żeby zachęcić mieszkańców do wyborów decydujących o dobrze ogółu. W założeniu władze powinny zachęcać do transportu publicznego, z racji chociażby aspektu ekologicznego.

Zobacz też: 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie – f7city.pl

Udało się zachęcić mieszkańców Holandii, gdzie wiosną można było skorzystać z transportu za darmo. Wystarczyło mieć przy sobie egzemplarz powieści „Jas van Velofte” autorstwa Jana Siebelinka, która wydana na coroczny festiwal literatury była dostępna za darmo przy zakupie dowolnej książki lub wizycie w bibliotece.

W indonezyjskie miasto Surabaya wykorzystało pomysł darmowych przejazdów do akcji czyszczenia ulic z ogromnych ilości plastikowych śmieci. Za bilet ważny przez 2 godziny, wystarczyło odnieść 10 plastikowych kubeczków lub pięć butelek PET.

Zobacz też: Wielkie obchody stulecia Uniwersytetu Poznańskiego! 

W Poznaniu natomiast, od 1 września 2018 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół, korzystają z bezpłatnych przejazdów w strefie A – czyli na terenie miasta Poznania – na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Warunkiem korzystania z bezpłatnej komunikacji jest jedynie okazanie ważnej legitymacji szkolnej z wpisanym miejscem zamieszkania w Poznaniu.

Zmiana jak najbardziej na plus. Zachęcanie najmłodszych do publicznego transportu to świetny ruch, w końcu czym skorupka za młodu nasiąknie.. ale konsekwencje tej wspaniałomyślności ujawniły się parę dni temu, gdy ogłoszono generalne zmiany cen biletów. Na wtorkowej sesji poznańscy radni zgodzili się na zmiany, dotyczące biletów czasowych, które zaproponował ZTM. Przewidują one likwidację biletu do 40 minut na jeden przejazd (Obecnie kosztuje on 4,60 zł i uprawnia do przejazdów w strefie A+B+C) oraz wprowadzenie dwóch nowych biletów – do 45 minut (5 zł) oraz do 90 minut (7 zł). Za bilet do 10 minut w każdej ze stref zapłacimy 3 zł (tyle kosztuje obecnie).

Poznańska komunikacja miejska, która z tego co mi wiadomo jest już i tak najdroższa w kraju (!) wciąż nie zachęca do jej używania. Liczne komentarze pojawiające się pod informacjami o wzroście cen słusznie wskazują na fakt, że w takich warunkach samochód rzeczywiście jest tańszy i bardziej komfortowy. Dużym krokiem do przodu jest na pewno postępujący rozwój infrastruktury rowerowej i przebudowa centrum bardziej przyjazna mieszkańcom, lecz gigantycznym ciosem jest kolejna podwyżka cen komunikacji miejskiej.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7katowice.pl