Strona główna Fakty Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska

Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska

0
Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska
Fot. Stefano Boeri Architetti.

W czasie, gdy reszta świata zmaga się z deforestacją, smogiem i nadmiarem plastiku, Chiny budują leśne miasto. W Rosji spada czarny śnieg, zaś w Chinach wzrasta 40 tysięcy drzew, pośród których zamieszkują wszyscy ci, którzy chcą uciec do wielkich, zanieczyszczonych metropolii.

Liuzhou Forest City to nazwa projektu, który zakłada stworzenie  leśnej krainy. Miasto powstanie w chińskim regionie Kuangsi i prawdopodobnie zamieszka w nim 30 tysięcy osób. Leśne miasto przyciąga do siebie miłośników środowiska, ale również szukających alternatywy do głośnych, pełnych wieżowców miast, gdzie kontakt z naturą jest znikomy. W Liozhou Forest City mieszkańcy będą mogli maksymalnie zespolić się z przyrodą. Nie tylko ze względu na otaczające ich aż 40 tysięcy drzew, ale również z powodu ponad miliona różnych gatunków roślin.

Takie nagromadzenie roślinności pozwala na pochłonięcie 10 tysięcy ton CO2 i 57 ton zanieczyszczeń oraz wyprodukowanie 900 ton tlenu rocznie. Miasta jak Liozhou mogłyby w pewnym stopniu odwrócić negatywne dla środowiska konsekwencje wycinki lasów amazońskich.

Przeczytaj: Wycięto tereny równe milionowi boisk piłkarskich – deforestacja Amazonii.

Duża ilość drzew i roślin nie jest jedynym powodem, dla którego Liozhou City można nazwać najbardziej przyjaznym dla środowiska miastem. Stefani Boeri, włoski architekt i pomysłodawca projektu, planuje wykorzystanie dobrodziejstw źródeł odnawialnych. Turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne zastąpią niekorzystne dla środowiska sposoby pozyskiwania energii. Pomimo wprowadzenie oryginalnych i odrębnych rozwiązań, leśne miasto nie zostanie wyalienowane. Szybka kolej połączy jego mieszkańców z innymi chińskimi centrami. Oprócz mieszkań nie zabraknie sklepów, szpitali, szkół czy galerii handlowych. Jednak każdy z nowopowstałych budynków będzie wpisywał się w leśne otoczenie i pro-środowiskowe idee. Infrastruktura leśnego miasta nawiązuje do leśnego krajobrazu i dopełnia go.

Człowiek, który ingeruje w naturę w Liuzhou, robi to w dyskretny sposób i zamiast niszczenia przyrody, dopasowuje się do niej. Idee przyświecające projektowi są piękne, czy jednak równie pięknie będzie wyglądać miasto w rzeczywistości? Czy mieszkańcy także będą respektować naturę i dbać o otaczająca ich w olbrzymim stopniu naturę? Przekonany się już za 2 lata. Wówczas Liuzhou zostanie oddane do użytku, a pierwsi Chińczycy zamieszkają w leśnym mieście.

Fot. Stefano Boeri Architetti.
Fot. Stefano Boeri Architetti.
Fot. Stefano Boeri Architetti.

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl