Strona główna Podróżowanie W lutym Poznań stanie się podróżniczą stolicą polski. | Wywiad, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

W lutym Poznań stanie się podróżniczą stolicą polski. | Wywiad, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

0
W lutym Poznań stanie się podróżniczą stolicą polski. | Wywiad, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

W weekend 1-3 luty 2019 roku Poznań stanie się podróżniczą stolicą Polski, a wszystko to za pomocą Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń.

Festiwal potrwa 3 dni podczas których będzie można wysłuchać wielu interesujących prelekcji, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, a także spędzić czas na samych targach odwiedzając stoiska, które będą promować inspirujące miejsca do podróży zarówno w Polsce jak i na świecie.

Mapa naszego kraju ze szpilkami wbitymi przez uczestników. Fot: J. Lasota

Więcej o wydarzeniu dowiecie się z naszej rozmowy z organizatorami, Tomaszem i Jaśminą Labus.

Fot.: J. Lasota

Czym na co dzień się zajmujecie?

– Tomek prowadzi własną firmę, a ja pracuje dla spółki, która organizuje eventy, głównie dla branży poświęconej ochronie środowiska. Cały czas więc rozwijam się w zakresie organizowania wydarzeń, poszerzam swoją wiedzę.

Skąd pomysł na organizowanie spotkań związanych z podróżami? Jak to się zaczęło?

– Odbyliśmy trzymiesięczną podróż po Azji południowo wschodniej i zaczęliśmy jeździć po różnych festiwalach. Było to w momencie, kiedy zaczęły powstawać różnego rodzaju blogi, ale nie było to, aż tak poważne i zaawansowane jak teraz. Sami zresztą coś pisaliśmy, ale nasz blog trochę wymarł i stał się stroną festiwalową. Gdy mamy przypływ entuzjazmu i kreatywności to zdarza się nam popełnić jakiś wpis, ale głównie skupiamy się na festiwalu i to jemu poświęcamy najwięcej czasu. Organizujemy go we dwójkę. Pomaga nam kilka osób, które zajmują się grafiką, pozyskiwaniem partnerów, czy też podczas samego festiwalu współpracujemy z wolontariuszami, którzy są nieocenioną pomocą. Sami byśmy sobie z tym wszystkim nie poradzili.  Nawiązaliśmy bardzo fajną współpracę z targami poznańskimi. Na początku przychodzili głównie znajomi, rodzina i kilka osób, które zainteresowały się tematem, jednak teraz wydarzenie stale się rozrasta i na stałe wpisało się w kalendarz poznańskich wydarzeń. W tym momencie jest to ogromny event, największy w Wielkopolsce i jeden z największych w Polsce. Jesteśmy imprezą towarzyszącą targom Tour Salon i mając bilet wstępu na targi  upoważnia do wejścia na festiwal. Można też kupić trzydniowy karnet w cenie 35zł.

Organizujecie konkurs dla osób, które chcą opowiedzieć o swoich podróżach i dajecie im taką możliwość. Czym kierujecie się przy wyborze prelegentów?

– Staramy się wybierać prezentacje, które są bogate merytorycznie, które nie mówią tylko o tym, że ktoś przejechał z punktu A do punktu B, ale co za tym idzie. Zwracamy też uwagę na to, aby były to podróże odpowiedzialne, ponieważ widzimy co się dzieje w otaczającym nas świecie, w którym wiele osób w mediach popełnia wpisy, które nie są prawdziwe. Osoba czytająca to, nie mająca większej wiedzy jest w stanie uwierzyć we wszystko co widzi. Ciężko jest takie informacje weryfikować, ale staramy się wybrać osoby, które mówią prawdziwe, mówią od siebie, z głębi serca, z uczuciem i doświadczeniem. Nie chcemy żeby to byli prelegenci, którzy robią to na potrzeby like’ów czy wykreowania własnego wizerunku w sieci.
W naszych zgłoszeniach trzeba opisać swoją podróż, uargumentować dlaczego ktoś bierze udział w konkursie. Ponosimy odpowiedzialność za osoby, które prezentują na naszym festiwalu i staramy się pokazywać czasem tę mniej popularną stronę podróży, nie tak znane osoby, które przewijają się przez media.
Nie ma też znaczenia czy kraje się powtarzają. Dzięki konkursowi obserwujemy falę zainteresowań. Często to jaki był trend podróżowania w dany region, w danym roku przekuwa się na ilość zgłoszeń. Rok temu było sporo prelekcji o Islandii i Iranie. Jakiś czas temu było dużo Azji, teraz dużo prezentacji o Ameryce Południowej. Popularne kierunki przekładają się na ilość osób, które chcą opowiedzieć o danym regionie.

Laureaci V edycji Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń. Fot.: J. Lasota

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwszy interaktywny film Netflixa!

Co się dzieje w ciągu tych trzech dni?

– Jest to czas wypełniony prelekcjami podróżniczymi. Wygląda to w ten sposób, że na sali występuje prelegent, który prezentuje odbytą przez siebie podróż urozmaiconą zdjęciami, filmami i opowiada o niej. Dla osób, które nigdy czegoś takiego nie doświadczyły może to się wydawać dziwne, że 600 osób siedzi i słucha jak ktoś opowiada. Jakim cudem? Ludzie opowiadają fantastyczne historie uzupełnione ogromną dawką humoru i wiedzy. Mówią o tym co przeżyli, w jaki sposób doświadczyli swoją podróż.

Fot.: J. Lasota

Czego jeszcze możemy spodziewać się na wydarzeniu w Poznaniu, które odbędzie się w 

– Program już ukazał się na naszej stronie ale szykujemy jeszcze kilka niespodzianek więc warto śledzić i stronę i nasze social media. Będzie sporo warsztatów, między innymi warsztaty językowe z poprawnej wymowy angielskiego we współpracy ze szkołą językową Kontakt. Odbędą się także warsztaty z pisania książek podróżniczych i fotograficzne. Chcemy zrobić jak w ubiegłym roku podróżniczy speed dating. Na wszystkie zajęcia będą zapisy za symboliczną opłatą, aby troszeczkę ludzi zmotywować do przyjścia.W ramach opłaty zapewniamy  kawę, herbatę i przekąski. To czego można się z pewnością spodziewać po festiwalu to ogromnej dawki energii, pomysłów i inspiracji do podróży. Uwaga, grozi to pragnieniem zakupu bilety na pierwszy lepszy samolot, dnia kolejnego.

Jeśli wybieracie się na Festiwal koniecznie zajrzyjcie na grupę na Facebooku Festiwal Śladami Marzeń – dojazd, którą stworzono z myślą o Was! Dzięki niej możecie znaleźć partnera podróży! 😉

SPRAWDŹ NASZĄ STRONĘ: F7POZNAN

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!