Wystarczy jeden nagły i nieprzemyślany ból, aby w dole pleców pojawił się ból nie do opisania. Rwa kulszowa to ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy.
Takie czynności, jak podnoszenie się z łóżka, noszenie zakupów, pochylanie to prawdziwa udręka dla osób mających problemy z kręgosłupem. Bólu rwy kulszowej nie da się pomylić z niczym innym.
Rwa kulszowa to schorzenie zaliczane do zespołów korzeniowych, które potocznie nazywamy korzonkami. Są to objawy związane z uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zapnij klamerkę w jednym z 6 miejsc na uchu – to zaskakujący i skuteczny sposób na ból.
Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zaczyna się u podstaw kręgosłupa, biegnie przez uda, łydki, aż do mięśni stóp.
Jak radzić sobie z rwą kulszową domowymi sposobami?
Polecamy rozciągnięcie dolnej części pleców, pomaga zapobiegać lub złagodzić ból. Poniższe ćwiczenia nie wymagają zbyt dużego wysiłku, a pomagają w walce z uporczywą dolegliwością.
1. SKRĘT Z KRZESŁEM
Należy stanąć przodem do krzesła i oprzeć na nim jedną stopę. Na kolanie należy położyć przeciwną rękę do nogi, która jest oparta o krzesło. Drugą rękę należy oprzeć na biodrze. Górną część ciała należy obracać, ale jednocześnie staraj się nie poruszać biodrami. W tej pozycji pozostań na 30 sekund i następnie zmień stronę. Nie rób niczego na siłę, pozycja powinna być wygodna.
2. PODNOSZENIE KOLAN
Należy położyć się na plecach i przyciągnąć kolano do klatki piersiowej. Druga noga ma być prosta, a ramiona na podłodze. Nogę należy chwilę przytrzymać w powietrzu i opuścić.
3. SKRĘT KOLAN
Należy położyć się na plecach, ręce rozciągnąć na bok. Nogi należy zgiąć w kolanach i skręcić w prawo. Przytrzymać w tej pozycji około minuty i po tym czasie przenieść zgięte nogi na drugą stronę. Pilnuj, aby ramiona cały czas pozostały na podłodze.
4. POJEDYNCZY SKRĘT KOLAN
Należy położyć się na podłodze, ugiąć prawą nogę pod kątem 90 stopni i skręcić w lewo. Lewa noga powinna pozostać wyprostowana na podłodze. Lewą ręką należy przytrzymać kolano, a głowę skręcić w prawą stronę. W takiej pozycji pozostań na chwilę, a następnie zmień stronę.
5. WYPAD ZE SKRĘTEM
W wypadzie należy pochylić się do przodu. Biodra skręć w kierunku przedniej nogi. Łokieć należy umieścić na zewnętrznej stronie kolana i złożyć dłonie. Wytrzymaj 30 sekund i zmień stronę.
6. SIAD ZE SKRĘTEM
Należy usiąść z nogami wyprostowanymi przed sobą. Jedną stopę należy położyć na ziemi, drugą należy wsunąć pod pośladek. Ciało należy skręcić do zewnętrznej nogi. Jedną dłonią oprzyj się wygodnie na podłodze, drugą rękę umieść przed kolanem. Przytrzymaj kilka sekund i zmień stronę.
7. KOCIE GRZBIETY
To jedna z łatwiejszych pozycji. Na zmianę należy wypychać plecy w górę i w dół. W każdej pozycji wytrzymaj kilka sekund. Powtarzaj przez 2-3 minuty.
8. SKŁON
Należy usiąść na stopach, wyciągnąć ręce przed siebie i zrobić skłon. Pilnuj, aby trzymać proste plecy, a dłońmi sięgnąć jak najdalej.
Źródło: theheartysoul.com | Fotografie: heryogasecrets.com