Polska Organizacja Turystyczna wybrała 10 atrakcji turystycznych, które każdy powinien odwiedzić w 2018 roku. Jakie miejsca znalazły się na liście?
W Polsce wedle upodobania każdy znajdzie wiele atrakcji – każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Polska Organizacja Turystyczna wytypowała 10 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w tym roku.
Oczywiście miejsca nie są przypadkowe. W najlepszej dziesiątce znajdziemy m.in.: najnowszy w Polsce obiekt wpisany na listę UNESCO, zdobywcę Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej, najlepszy kierunek podróży w Europie w 2018 roku oraz zwycięzcę plebiscycie National Geographic – 7 nowych cudów Polski.
Propozycje warto wziąć pod uwagę, planując wyjazdowe weekendy. Na pewno mogą zainspirować do ciekawego spędzenia wolnego czasu.
1. Muzeum Toruńskiego Piernika, Toruń
Zdobywca Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej (za 2017 rok) w konkursie na najlepszy produkt turystyczny.
Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy, multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A., oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.
2. Karkonoskie Tajemnice, Karpacz
Zdobywca I miejsca w plebiscycie National Geographic – 7 nowych cudów Polski (w 2017 roku).
Zebrano tam wszystkie informacje i legendy o władcy Karkonoszy. Można go tam pod wieloma postaciami zobaczyć, usłyszeć, poznać o nim legendy, posłuchać zaczarowanej muzyki, czy dotknąć żywiołów, którymi włada. Ekspozycja jest interaktywna i powinna się spodobać zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zwiedzający mogą doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która jest wszechobecna w Karkonoszach.
3. Kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, Tarnowskie Góry
To najnowszy zespół obiektów w Polsce wpisany na listę UNESCO. Usytuowane jest ono w południowej części Polski, na terenie województwa śląskiego. Obszar dobra znajduje się w granicach gmin Tarnowskie Góry, Bytom i Zbrosławice.
4. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
Atrakcja uzyskała najwięcej głosów internautów w sondzie przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną na TOP atrakcji turystycznych w Polsce (2015/2016 rok).
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem ściąga na pola tysiące rekonstruktorów oraz miłośników średniowiecza z Europy, a nawet z USA czy Kanady.
5. Janów Lubelski
Atrakcja uzyskała najwięcej głosów internautów w sondzie przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną na TOP kurortów, letnisk i miejscowości wypoczynkowych w Polsce (2016/2017 rok). Na zdjęciu: jedenastometrowa, żelbetonowa wieża widokowa w parku rekreacji Zoom Natury, który powstał na ponad 10-hektarowej powierzchni zlokalizowanej nad zalewem w Janowie Lubelskim.
6. Zamek w Niemodlinie
Atrakcja uzyskała najwięcej głosów internautów w sondzie przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną na TOP zamków i pałaców w Polsce (w 2017 roku).
7. Energylandia, Zator
Zwycięzca w rankingu TOP 10 rodzinnych atrakcji w Polsce, przeprowadzonego przez portal „dzieckowpodrozy.pl” (w 2018 roku).
8. Wrocław
Wrocław zwyciężył w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018. Stolica Dolnego Śląska zdobyła ponad 41 tysięcy głosów. Za Wrocławiem znalazły się między innymi: hiszpańskie Bilbao, francuski Colmar, chorwacki Hvar, łotewska Ryga, czy też Mediolan, Amsterdam, Ateny i Paryż. Jedyny reprezentant Polski w tegorocznej edycji konkursu otrzymał głosy ze 146 krajów.
9. Gdańsk
Zdobywca I miejsca w Europie i V na świecie w zestawieniu „Destination on the Rise 2018” prowadzonym przez TripAdvisor oraz III miejsca w konkursie „European Best Destination 2017”.
10. Kasztel nad Bugiem – Korona Podlasia
Atrakcja uzyskała najwięcej odsłon na portalu podroze.onet.pl wśród postów publikowanych w ramach akcji prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną akcji „Ambasador miejsca”.
Korona Podlasia to kamienny kasztel dumnie wznoszący się wśród lasów w niewielkiej odległości od rzeki Bug. Z wieży zameczku widać piękno nadbużańskiej przyrody: lasy, łąki a przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec most kolejowy na rzece. Kasztelik został zaprojektowany i wzniesiony wyłącznie (!) pracą własnych rąk, przez właściciela terenu na którym stoi, znanego siemiatyckiego społecznika, Pana Jerzego Korowickiego.
Źródło: turystyka.torun.pl/rodzinnykompas.pl/unesco.tarnowskiegory.pl/orientacja.pl/wroclaw.pl/bialystoksubiektywnie.com/podroze.onet.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: