Wyplecione z sercem

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W dobie konsumpcjonizmu zostajemy zalewani olbrzymią ilością przedmiotów słabej jakości. Sklepy wypełniają się tymi samymi produktami, pochodzącymi z tych samych, odległych fabryk. Naprzeciw bylejakości staje stowarzyszenie Serfenta, które wspiera rzemiosło, wspiera plecionkarstwo. Jak sami mówią – istnieją po to, aby plecionkarstwo mogło żyć.

W ubiegłym sezonie bardzo modne były wiklinowe kosze czy plecione torebki. Niektórzy kupowali słomiane dodatki w sieciówkach, inni poszukując idealnego kosza natrafiali na Stowarzyszenie Serfenta.

Czym jest Serfenta?

- Advertisement -

To zespół ludzi, składający się z artystów, instruktorów rękodzieła artystycznego, mistrzów rzemiosła. Od 2009 roku podróżują i poszukają ludzi, którzy zajmują się pleceniem. Pierwsze podróże odbywały się w granicach kraju, jednak w późniejszych latach znaleźli się również na Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Norwegii i na Islandii.

Poznaliśmy ponad 100 plecionkarzy, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, traktując nas jak swoich uczniów. Spotkania z nimi to godziny spędzone na rozmowach i nauce. Rezultatami tych podróży są książka „Plecionkarskim szlakiem Wisły”, filmy instruktażowe „Co ty pleciesz?”, wystawy. To u nas możesz kupić wyjątkowe produkty polskich plecionkarzy.

Dlaczego odnajdywanie plecionkarzy jest takie ważne? To właśnie dzięki działaniom Stworzyszenia Serfenty plecionkarstwo wciąż trwa. To oni uczą młodych ludzi rzemiosła, przekazują tradycję, dzielą się wiedzą pokoleń, pozwalają rozpleść się plecionkarstwu po świecie.

Serfenta przekazuje otrzymaną od mistrzów wyplatania wiedzę w warsztatach. Ich program warsztatów jest naprawdę bogaty – znajdują się tam zajęcia dla dzieci i dla dorosłych, krótkie i kilkudniowe, tradycyjne plecenie koszy czy bardziej artystyczne plecenie rzeźb. Podczas zajęć  organizatorzy zapewniają narzędzia i materiały. Ich warsztaty są kierowane dla grup zorganizowanych, dla firm i instytucji, dla Zakładów Karnych – udział w plecionkarskich warsztatach może pełnić funkcję resocjalizacyjne.

Przeczytaj także: CelloGraff, czyli graffiti na foli.

Jedne z warsztatów odbywają się w Lucimi. To wyjątkowa wieś plecionkarzy, w której mieszka Teodozja Sowińska, określana jako mistrzyni plecionkarstwa. Jak wspomina, spośród stu dwudziestu domów na wsi, jedynie w czterech nie plotło się koszy. Ojciec plótł, dziadek plótł, to i ja tak sobie plotę pomału mówi jeden z mieszkańców Lucimi.

fot:źródło

Oprócz nauki rzemiosła, wyszukiwania plecionkarzy czy badań etnograficznych Stworzyszenie Serfenta umożliwia kupno wyrobów. Sklep Serfenty przy każdym produkcie podaje informacje o wytwórcy. Na przykład, przy torbie na zakupy z rogożyny widnieje informacja o Pani Helenie, 72-letniej plecionkarce. Kupując, nie tylko wspieramy tradycyjne rzemiosło artystyczne, ale również możemy poniekąd poznać osobę, która wyplotła kupiony przez nas produkt. Brak bezosobowości, do jakiej przywykliśmy podczas standardowych zakupów w galerii handlowej.

Dzięki takiej inicjatywie jak tak, nawet zapomniane rzemiosło może przetrwać. Serfenta to unikalny projekt, który integruje pokolenia, łączy w sobie lokalny patriotyzm, szacunek i twórcze podejście do rzemiosła oraz idee odpowiedzialnej konsumpcji i slow fashion – Serfenta nie jest doceniana tylko i wyłącznie w indywidualnych ocenach. Stowarzyszenie ma już na koncie dyplom uznania od Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Ludowego Oskara za projekt etnograficzny. Bez wątpienia, jest to świetna inicjatywa, która łączy pokolenia, sztukę, rzemiosło i tradycję.

https://www.instagram.com/p/BoQqA3tHw8h/?taken-by=whiteplatecom

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl