Wrocław wyróżni Tokarczuk tytułem Honorowego Obywatela

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Co roku wrocławski samorząd przyznaje wybitnym postaciom i szczególnie zasłużonym instytucjom tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus”. Te szczególne wyróżnienie nadawane jest od 1993 roku. Terasz otrzyma je Olga Tokarczuk –  wybitna polska pisarka i laureatka prestiżowej nagrody Bookera. 

Propozycje kandydatur do nagród przedstawiać mogą organizacje działające na terenie miasta, a także wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Uroczyste nadanie tytułu dla Olgi Tokarczuk odbędzie się 24 czerwca. Wniosek został złożony przez prezydenta Wrocławia i radnych miasta. Swoją propozycję uzasadniali tym, że pisarka zasłużyła się w kwestii promowania Dolnego Śląska.

Jesteśmy przekonani, że jej kunszt literacki, ceniony zarówno przez czytelników jak i krytyków, a także promowanie Wrocławia  predestynują Panią Olgę Tokarczuk do przyznania tego tytułu  – napisali autorzy wniosku

- Advertisement -

Światowa sława

Międzynarodowa Nagroda Bookera to jedna z ważniejszych nagród literackich na świecie. W zeszłym roku Olga Tokarczuk otrzymała ją za powieść „Bieguni”. Dużym zaskoczeniem była tegoroczna, kolejna nominacja za „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Tekst ten może być znany części wrocławian ze spektaklu „Kotlina”, wystawianego jeszcze kilka lat temu w Teatrze Współczesnym. Czy Tokarczuk zostanie nagrodzona po raz kolejny, dowiemy się 21 maja. Radni Wrocławia nie zamierzają jednak czekać na wynik, bo już pewne jest, że pisarka zostanie Honorowym Obywatelem Wrocławia.

https://www.instagram.com/p/BwE6UN4AKZ_/

Foto: www.instagram.com/entuzjastki/