Własny biznes – czy to się opłaca?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Stoisz przed pytaniem, czy otwierać własny biznes czy może pozostać na zawsze przy pracy na etacie? Co zapewnia większe bezpieczeństwo, a co bardziej się opłaca?

Własny biznes – brzmi jak marzenie: sam jesteś dla siebie szefem, wstajesz o której chcesz, decydujesz o własnych zarobkach, zatrudniasz tylko tych, których lubisz. Pozornie wydaje się do pomysł idealny. Ale jednak nie zawsze jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Oto podstawowe wady posiadania własnej firmy.

- Advertisement -

Wady:

  1. Cały czas mentalnie jesteś w pracy. Nawet kiedy nie siedzisz w biurze, myślisz o tym co by ulepszyć, zmienić. Na wczasach, czy na imprezie wciąż myślisz jak jeszcze rozwinąć firmę…i dzwoni do ciebie mnóstwo ludzi, wciąż musisz być pod telefonem, co może irytować Twoją rodzinę.
  2. Finanse ciążą na twojej głowie. Zapomnij o tym, że weźmiesz wypłatę dziesiątego i nie będziesz się martwić o pieniądze przez cały miesiąc. Tutaj martwisz się nie tylko o siebie, ale o to by mieć z czego wypłacić wynagrodzenie pracownikom, opłacić podatki, zapłacić za lokal…i czy po tym wszystkim coś dla Ciebie zostanie.
  3. Możesz zyskać, ale możesz też stracić. I argument, że z pracy na etat mogą Cię wywalić, a jako szef sam siebie nie zwolnisz jest marny, kiedy twoje zadłużenie rośnie, a zamiast zyskiwać, ciągle na firmie tracisz. Zła reklama, kiepscy pracownicy, a może całokształt działania? Zastanawiasz się. I rozważasz czy lepiej wprowadzić pewne zmiany i dalej ryzykować czy zamknąć firmę, aby długi się nie zwiększały, ale i zysk nie urośnie.
  4. Stresująca rola właściciela. Mówi się, że to szef nas stresuje. Ale po pracy możemy przyjść do domu i odreagować. A szef zamartwia się i po pracy i w święta. Stresuje go konkurencja, ZUS i wiele innych rzeczy. Także posiadanie własnego biznesu też nie zwalnia od stresu.

Zalety:

Czyli nie warto zakładać własnej działalności? Ależ skąd! Jeżeli posiada się tylko pomysł i głowę do tego, to może wyniknąć wiele dobrych rzeczy.

  1. Możesz realizować własne pomysły i spełniać się, tak jak nie byłbyś w stanie w żadnej firmie, pracując wyłącznie na etacie.
  2. Możesz zyskać i naprawdę się wzbogacić, jeżeli twój pomysł wypali, a ty będziesz mądrze zarządzać firmą.
  3. Sam decydujesz o tym jakich ludzi rekrutujesz. To na pewno poprawia samopoczucie.
  4. Jesteś niezależny. Jeżeli dobrze prowadzisz działania firmy, nie musisz obawiać się że nagle zostaniesz zwolniony. Możesz również zabezpieczyć się na przyszłość

Jedni ludzie mają powołanie, zdolności i chęć do prowadzenia własnych biznesów, inni wolą się od tego trzymać z daleka, czy to ze strachu, czy ze zwykłego braku talentu do zarządzania. Nie każdy nadaje się na właściciela firmy. Ale jeżeli tylko czujesz w sobie chęć by spróbować w ten sposób i masz pomysł na czym byś mógłbyś zarabiać, czemu nie? W myśl zasady: „Kto nie ryzykuje, ten nie ma” warto spróbować. A czy to się opłaca? Przekonasz się dopiero gdy zaczniesz.