We Wrocławiu ceny akademików wyższe o 30%

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Studenci będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Od nowego roku akademickiego ceny akademików będą wyższe. Na Politechnice Wrocławskiej wzrost nawet o 30%.

W wyremontowanych akademikach Politechniki Wrocławskiej za miejsce w dwuosobowym pokoju trzeba będzie zapłacić 690 zł. Za jednoosobowy pokój trzeba zapłacić 900 zł. Dla porównania, w ubiegłym roku trzeba było zapłacić ponad 600 zł. Podwyżka jest więc na poziomie około 30%. Michał Skalny z Politechniki Wrocławskiej tłumaczy, skąd tak duża podwyżka. 

„Z rachunku ekonomicznego. Podniesienie płacy minimalnej wpływa dość mocno na wynagrodzenia w domach studenckich. Ceny energii i gazu, które też idą w górę także dotykają nas dosyć mocno. Domy studenckie powinny być samofinansującą się jednostką. Z wpływów od studentów powinniśmy pokrywać koszty ich funkcjonowania” – zaznacza Skalny i dodaje, że to pierwsza podwyżka od 4 lat.

- Advertisement -

„Pomimo podwyżek cen, chętnych nie brakuje, by mieszkać w akademikach Politechniki Wrocławskiej. Ceny kawalerek czy pokoi poza uczelnią też wzrosły, więc i tak domy studencie to najtańsza alternatywa” – mówi Skalny. 

Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie zapomnij się zapisać!

Za akademik na Uniwersytecie Wrocławskim studenci zapłacą o około 12% więcej. Za pokój dwuosobowy trzeba zapłacić 585 zł, a jednoosobowy to koszt 1300 zł. Kandydatów do zamieszkania w akademikach na UW jest 2,5 tys., a miejsc o 500 mniej. Na początek brani pod uwagę są studenci biorący udział w programie Erasmus. Niewielką, specjalną liczbę miejsc przygotowano także dla Ukraińców. 

Czytaj: Wrocław: bezpłatne wycieczki z przewodnikiem przez całe wakacje

Więcej trzeba będzie zapłacić także na Uniwersytecie Medycznym. W DS Jubilatka za miejsce w dwuosobowym pokoju trzeba będzie zapłacić 600 zł – to drożej o 50 zł w porównaniu z ceną sprzed roku. 30 zł podwyżki mamy w DS Bliźniak, gdzie trzeba zapłacić 470 zł od osoby w pokoju trzyosobowym i 500 zł za pokój dwuosobowy.