Strona główna Film Teatr Porywacze Ciał świętuje 25 urodziny!

Teatr Porywacze Ciał świętuje 25 urodziny!

0
Teatr Porywacze Ciał świętuje 25 urodziny!

Teatr Porywacze Ciał założony przez absolwentów wrocławskiej PWST, Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka funkcjonuje już od 1992 roku. Artyści prezentujący autorskie spektakle często odnoszą się do mitów pop kultury, pokazując jednocześnie jak bardzo z nich kpią i jak dalece są przez nie ukształtowani. Od roku 1996 teatr działa nieprzerwanie w Poznaniu.

Ostatnie dni głosowania na PBO. Przeczytaj więcej TUTAJ

Pierwszym przedstawieniem był groteskowy spektakl „Psy” (1993), który swobodnie interpretował fragmenty „Cholery” francuskiego surrealisty Josepha Delteila i „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carolla.

Tomasza Plata pisał w „Dialogu”:

Niejednoznaczność przenika przedstawienia Porywaczy na wszystkich poziomach, od sfery ogólnych pomysłów kompozycyjnych aż po szczegółowe rozwiązania reżyserskie i aktorskie. (…) Najbardziej wyrafinowanym ze środków wykorzystywanych przez twórców w celu ujawnienia niejednoznaczności świata jest obarczanie jednego działania kilkoma sprzecznymi znaczeniami. (…) W rezultacie po raz kolejny przekonują, że ich świat jest światem wielu możliwości interpretacyjnych, światem, który z zasady nie poddaje się jednoznacznemu odczytaniu.

Realizują spektakle autorskie i bardzo różnorodne – salowe, plenerowe, muzyczne, monodramy, akcje jednorazowe i działania na styku teatru i sztuki performance. W swoich działaniach testują różne formy i konwencje – wykorzystują stylistykę wodewilu i happeningu, balansując między bezpośredniością psychodramy a dystansem metafory. Posługują się strategią parodii i pastiszu, używają znaków i symboli kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem. Tworząc w swoich przedstawieniach nastrój prowokacji myślowej, językowej i formalnej, tropią „mitologie codzienne”, które wytworzyło i wciąż na nowo tworzy współczesne społeczeństwo.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂

Na 25 lecie aktywnej działalności zespół artystów zaprasza nas do współudziału w październikowych obchodach. Warsztaty, prelekcje i oczywiście spektakle potowarzyszą nam w drugiej połowie października.

PROGRAM:

15 i 16 października w godzinach 18 – 21
Otwarte warsztaty aktorskie prowadzone przez Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka
17 i 18 października w godzinach 18 – 21
Pokazy dokumentacji spektakli zrealizowanych przez Teatr Porywacze Ciał w latach 1993 – 2009
19 października godzina 19
Prezentacja spektaklu „Humanicana” w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka
20 października godzina 19
Premiera spektaklu „Zrobię co zechce” w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka
22 i 23 października w godzinach 18 – 21
Helsinki Syndrome – czyli miłe popołudnia z Porywaczami. Prezentacja metod twórczych, pokazy dokumentacji działań różnych, rozmowy i dyskusje.
24 października godzina 19
Prezentacja monodramu Macieja Adamczyka „Zapis automatyczny” w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej
25 października godzina 19
Prezentacja monodramu Katarzyny Pawłowskiej „Pięknie ładnie” w reżyserii Macieja Adamczyka

STRONA ARTYSTÓW

Zobacz najpiękniejsze biblioteki na świecie!