Znamy listę przebojów, którą od 2 do 8 grudnia słuchali mieszkańcy Wrocławia. I trzeba przyznać, że większość poczuła już świąteczny klimat, bo wśród dziesięciu najczęściej słuchanych utworów, aż 6 było związanych z tematyką świąteczną. Sprawdź, jakie piosenki najczęściej słuchali wrocławianie na Spotify w zeszłym tygodniu.
Poza świątecznymi piosenkami, na liście znaleźli się również popularne hity z Polski i ze świata.
Czytaj: Wrocławskie lodowiska zapraszają na taflę!
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego muzyka przyprawia Cię o dreszcze?
Niezależnie od tego, czy ją wykonujesz, czy jej słuchasz, muzyka sprawia, że czujemy się podniesieni na duchu, zadowoleni, a nawet może mieć korzyści dla naszego zdrowia. Ale dlaczego muzyka sprawia, że czujemy się tak dobrze? Zagłębiamy się w naukę i psychologię stojącą za muzyką, aby odkryć, dlaczego od razu czujesz się lepiej, gdy leci Twoja ulubiona piosenka.
Powszechnie wiadomo, że muzyka może podnieść na duchu. Ale nauka wykazała, że ma również fizyczny wpływ na nasze ciała. Kiedy słuchamy, muzyka działa na autonomiczny układ nerwowy. Odpowiada za kontrolowanie ciśnienia krwi i bicia serca. Działa również na układ limbiczny, który odpowiada za uczucia i emocje.
Przegląd 23 badań przeprowadzonych przez Bradta i Dileo (w 2009 r.) z udziałem prawie 1500 osób wykazał, że muzyka pomaga obniżyć ciśnienie krwi, tętno i lęk u pacjentów z chorobami serca.
Korzyści płynące z muzyki dla dobrego samopoczucia
Muzyka może mieć również szereg korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego. Badania z University of Missouri opublikowane w The Journal Of Positive Psychology po raz pierwszy wykazały, że optymistyczna muzyka może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
„Ludziom udało się poprawić pozytywny nastrój, o ile muzyka, której słuchali, była radosna i optymistyczna” – powiedziała dr Yuna Ferguson, główna autorka.
Uczestnictwo w tworzeniu muzyki może również zwiększyć nasze szczęście i pomóc nam lepiej dogadywać się z innymi. Fińskie badanie przeprowadzone w 2013 roku na 1000 uczniów, którzy uczęszczali na lekcje śpiewu, wykazało, że zgłaszali oni wyższe zadowolenie ze szkoły w prawie każdym obszarze.
Główny badacz Päivi-Sisko Eerola powiedział, że „synchronizacja” ze sobą może „nawet sprawić, że ludzie polubią się bardziej niż wcześniej”.
Skoro wiemy, dlaczego muzyka tak dobrze na nas wpływa, sprawdźmy, czego najczęściej słuchali wrocławianie na Spotify w zeszłym tygodniu.
10 miejsce: Sam Smith, Kim Petras – Unholy
Miejsce 9: Bobby Helms – Jingle Bell Rock
Miejsce 8: Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
Miejsce 7: Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree
Miejsce 6: Sia – Snowman
Miejsce 5: Dawid Podsiadło – mori
Miejsce 4: Gibbs, Kiełas, Dopehouse – Piękny Świat
Miejsce 3: Sanah – Nic dwa razy (W. Szymborska)
Miejsce 2: Wham! – Last Christmas
Miejsce 1: Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You
Czytaj: Mariah Carey co roku zarabia krocie na tej świątecznej piosence