Te eksperymenty społeczne poruszyły odbiorców na całym świecie. Przypominamy najlepsze!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W sieci można znaleźć pełno eksperymentów społecznych. Niektóre śmieszą, niektóre wzruszają, szokują, a niektóre są po prostu głupie. Jednak wśród tych wszystkich treści, zdarzają się perełki, które zmuszają nas do zastanowienia się nad swoim życiem, rzeczywistością i własnym zachowaniem. 

Zebraliśmy dla Was najciekawsze eksperymenty społeczne, które viralovo rozniosły się po sieci i poruszyły odbiorców na całym świecie.

- Advertisement -

1. LUDZIE ZAPOMNĄ, CO IM POWIEDZIAŁEŚ, ALE NIE ZAPOMNĄ, CO DZIĘKI TOBIE POCZULI. 

Eksperyment społeczny zainicjowany przez trzech chłopaków. Dwóch bezdomnych siedzi blisko siebie i prosi przechodniów o pieniądze. Młodszy (przebrany za biednego) wzbudza większe zainteresowanie przechodniów, częściej wrzucają mu pieniądze, a starszy jest wyraźnie ignorowany i nieszanowany. Jednak to właśnie ten drugi robi coś, co jest godne pochwały i docenienia.

Morał płynący z eksperymentu jest wymowny i warto sobie te słowa zapamiętać!

Ludzie zapomną, co im powiedziałeś

Ludzie zapomną, co dla nich zrobiłeś
Ale nie zapomną, co dzięki Tobie poczuli 

2. CO BY BYŁO GDYBY KTOŚ CI POWIEDZIAŁ… 

Ile razy idziesz zamyślony ulicą, przytłoczony obowiązkami, problemami, bez energii? W drugim eksperymencie przeprowadzonym w Polsce, dokładnie w Warszawie dziewczyna mówi przechodniom, że są super. Gołym okiem widać, że dla każdego dzień staje się weselszy i piękniejszy. Organizatorzy tej akcji są przekonani, że każdy ma w sobie coś wyjątkowego, magicznego i fantastycznego.

3. MAM HIV. ODWAŻYSZ SIĘ MNIE DOTKNĄĆ?

Finlandczyk, który jest nosicielem HIV postanowił sprawdzić, czy ktoś odważy się go dotknąć. Chciał sprawdzić, jak to jest w jego kraju z tolerancją wobec takich osób jak on. Stanął na ruchliwej ulicy w miejscu publicznym w Helsinkach z kartką informującą, że ma HIV i pytaniem – czy odważysz się mnie dotknąć? Wyciągnął ręce, zamknął oczy i czekał…

4. NIE REZYGNUJ Z MARZEŃ 

Znowu wracamy do Polski. Młodzi youtuberzy pytali ludzi w Lublinie, czy ci są szczęśliwi. W filmie nie ma żadnej ściemy, żadnego udawania, czy też dobierania odpowiednich scen, aby pasowały do tezy. Można poznać m.in. mężczyznę, który za wcześnie stracił swoją żonę i kobietę, która jest dumna ze swojego syna. Eksperyment, który chwyta za serce i skłania do refleksji nad własnym życiem.

5. ZBŁĄKANY WĘDROWIEC NA WIGILII 

Każdy z nas przy wigilijnym stole zostawia puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. A co byśmy zrobili, gdyby naprawdę ktoś zapukał do naszego domu? Czy zaprosilibyśmy go na kolację? Bobson postanowił to sprawdzić i jak się okazuje, niektórzy tylko w teorii są bardzo gościnni, w praktyce wygląda to bardzo różnie.

6. UWAŻAJ CO UDOSTĘPNIASZ. SOCIAL MEDIA STALKER

Ten eksperyment społeczny daje dużo do myślenia na temat anonimowości w sieci. Rafał podchodził do obcych dziewczyn w kawiarniach i zaczął opowiadać im o ich życiu – o psie, wakacjach, chłopaku, czy nowo kupionym łóżku. Dziewczyny myślały, że to ich znajomy, a on wszystkie informacje znajdował na ich publicznych profilach na portalach społecznościowych.

7. OKLASKI ZA CZYNNOŚCI 

Pokonanie przejścia dla pieszych, wyjście z autobusu, wyrzucenie papierka do kosza czy też wejście na schody – za te oraz inne codzienne czynności Ravgor i jego ekipa postanowili przechodniów nagradzać gromkimi brawami. Bardzo pozytywny filmik.

8. JEDNO PYTANIE – NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWO NA ŚWIECIE

Eksperyment społeczny przeprowadzony w Rzeszowie. Każdy odpowiada, jakie dla niego jest najpiękniejsze słowo na świecie. I od razu przekonujemy się, że tyle ile ludzi, tyle różnych spojrzeń na świat. Argumentacje są ciekawe, a cały film jest budujący.

9. UDERZ JĄ

Sama oglądałam ten eksperyment kilka razy. Włoski dziennikarz postanawia sprawdzić jak zareagują dzieci, które otrzymają polecenie, aby uderzyć dziewczynę. Luca Lavron kilku chłopcom w wieku od 7 do 11 lat zadawał podstawowe pytania o wiek, o to kim chcieliby zostać w przyszłości, by później przedstawić im 11-letnią Martinie. Chłopcy najpierw zostają poproszeni, aby ją dotknąć. Robią to z uśmiechem na buzi. Później są poproszeni o zrobienie śmiesznej miny, aby rozśmieszyć Martinie. I na koniec są poproszeni, aby uderzyć dziewczynkę. Jaka jest reakcja chłopców? Zobaczcie!

Przeczytaj także: MĘŻCZYZNO – JEŚLI TWOJA KOBIETA MA OPONKĘ NA BRZUCHU TO MASZ SZCZĘŚCIE!