Miasto Kraków wraz z krakowskim środowiskiem skupionym wokół przemysłów kreatywnych przystąpiło po raz trzeci do realizacji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14 listopad – 5 grudnia w wersji online.
– Sytuacja zagrożenia epidemicznego COVID-19 nałożyła na nas szereg wyzwań i ograniczeń. Sporą cześć czasu w tym roku spędziliśmy w domu, dlatego hasłem tegorocznej edycji jest DOM – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Czytaj: „Alicja w Krainie Czarów. Ogród Świateł” zawitała w Krakowie
Troszczysz się o los Matki Ziemi, ale ser w Twojej lodówce właśnie spleśniał i nadaje się tylko do wyrzucenia? Chciałbyś kupować mniej ubrań, ale spodnie z łatą sprawiają, że nie wyglądasz na poważnego człowieka? Myślisz, że powinno to być inaczej zaprojektowane?
W wideoeseju spróbujemy obalić mity związane z decyzjami konsumenckimi i poszukamy odpowiedzi na pytania kto i co powinno być naprawdę „zero waste” i jak to dobrze zaprojektować.
W tegorocznym programie „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” nie zabraknie wydarzeń zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będą warsztaty szklarskie, plakatowe, architektoniczne, z projektowania druku 3D i designerskie. Zobaczymy, jak tworzy się haft, ugotujemy w duchu slow food, odwiedzimy targi: Vintage Kogel Mogel, Nówka Sztuka i Kiermash.
W programie przewidziano także wystawy, prelekcje, pokazy filmowe, spotkania z designem, spacery po pracowniach i prywatnych mieszkaniach.
„Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest znakomitą okazją do pokazania możliwości i potencjału krakowskiego środowiska artystycznego związanego z przemysłami kreatywnymi.
Wideo esej poświęcony politycznym konsekwencjom lifestylowych trendów poprowadzi Alicja Beryt.
Transmisja na stronie fb.com/ogniwokrakow
Wydarzenie „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy, nowe media.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Czytaj: Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media. Trwa konkurs na sylwestrową instalację artystyczną!