Od wielu lat osoby słabosłyszące i głuche proszą o dostępną telewizję. Tak jak inni, chcą korzystać z praw człowieka, czyli dostępu do informacji i wiedzy. Niestety ich potrzeby nie są brane pod uwagę. Mała liczba programów z udogodnieniami oraz brak dostępności audycji o najwyższej oglądalności to główne problemy na jakie zwracają uwagę autorzy petycji o całkowity dostęp do telewizji.
W Polsce kilka milionów osób jest wykluczonych cyfrowo. Miliony osób jest wykluczonych z udziału w życiu społecznym przez brak dostępu do nowoczesnych form komunikacji i przekazu informacji – Internetu, telefonii, telewizji, itp.
Do osób narażonych na wykluczenie cyfrowe należą osoby głuche, słabosłyszące i niewidome. Takie osoby tworzą grupę 4 milionów dyskryminowanych obywateli.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 12 rzeczy, których faceci nie znoszą w wyglądzie kobiet!
Obecna Ustawa o radiofonii i telewizji wymaga od nadawców zaledwie 10% dostępnych programów: z napisami, językiem migowym i audio deskrypcją. W polskiej telewizji średnia programów nadawanych w ten sposób wynosi 18,5% (KRRIT 2017). Są to jednak głównie seriale i powtórki programów.
Dla porównania – w Europie telewizje publiczne nadają średnio: 66% programów z napisami i 13% programów z audio deskrypcją (EBU 2016).
Takim osoby także chcą mieć dostęp do wiadomości i programów na żywo, programów o jak największej liczbie oglądalności.
Osoby niesłyszące proszą o wsparcie w podpisaniu petycji o dostępność napisów w TV (PJM – Polski Język Migowy). Dla nich bez napisów, jest jak dla nas bez dźwięku. Proszą o podpisanie petycji.
Podpisy można składać tutaj: PETYCJA DO SEJMU W SPRAWIE 100% DOSTĘPNEJ TELEWIZJI
Osoby niesłyszące w tej petycji apelują o:
-
- prawo, które zapewni dostępność telewizji: 50% w 5 lat oraz 100% w 10 lat,
- definicje i rozdzielenie napisów dla niesłyszących, audio deskrypcji i tłumaczeń na język migowy w prawie,
- dostępność programów o najwyższej oglądalności, napisy na żywo w wiadomościach, programach publicystycznych i kulturalnych,
- programy z napisami dla niesłyszących, audio deskrypcją i tłumaczeniem na język migowy w godzinach wysokiej oglądalności, a nie powtórki w godzinach nocnych,
- publikowania w internecie programów, którym w telewizji zapewniono dostępność,
- wysokiej jakości usług i uwzględniania opinii odbiorców.
„Chcemy korzystać z praw człowieka: dostępu do informacji i wiedzy. Nasze potrzeby nie są brane pod uwagę” – apelują.
Źródło: petycjeonline.com/tpg.org.pl
Zdjęcie główne: pixabay.com