Samson Ogbole – nigeryjski rolnik, który chce wprowadzić aeroponikę na świecie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Poznaj rolnika czarodzieja, który uprawia rośliny w powietrzu.
Samson Ogbole jest nigeryjskim rolnikiem, który próbuje rozwiązać problem niedoboru ziemi w swoim ojczystym kraju. Ludność Nigerii osiągnęła już 190 milionów, ale w kraju nie ma wystarczającej ilości ziemi, aby uprawiać żywność potrzebną stale rosnącej populacji. Tak więc Ogbole znalazł rozwiązanie – aeroponikę.

Aeroponika, to proces hodowania roślin w powietrzu bez użycia gleby. Ogbole po raz pierwszy zaangażował się w rolnictwo bezglebowe w 2014 roku, a zaledwie dwa lata później założył PS Nutraceuticals, firmę, która wdraża najnowocześniejsze technologie rolnicze w celu poprawy wydajności produkcji żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

„Uprawa bezglebowa pociąga za sobą usuwanie składnika gleby, wprowadzanie substytutów i stosowanie nawozów w celu umożliwienia wzrostu roślin” – mówi Ogbole. „Dzięki bezglebowemu rolnictwu byliśmy w stanie przeforsować to, co nazywacie miejskim rolnictwem, w którym obecnie mamy gospodarstwa w miastach, tak, że jesteśmy w stanie odciąć pośredników i sprzedawców.”

- Advertisement -

Ogbole mówi, że aeroponika ma wiele zalet, z których największą jest możliwość uprawy roślin o każdej porze roku. Metoda pozwoliła również wyeliminować patogeny, które naturalnie występują w glebie i wpływają na uprawy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Aplikacja, która rozpoznaje rośliny – f7city.pl

Nigeria potrzebuje około 78,5 miliona hektarów ziemi, aby wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla ludności. Jednak według danych Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, obecnie uprawa ziemi zajmuje tylko 30 milionów hektarów.

Ogbole mówi, że tylko 46% nigeryjskiej gleby jest żyzne w uprawie, więc kraj musi podjąć kroki w kierunku samowystarczalności w produkcji żywności i pozwolić technologii odgrywać bardziej znaczącą rolę. Uważa, że „wojna przyszłości będzie zwalczana przez rolnictwo”.

„Uprawa bez gleby oznacza, że możesz uprawiać [uprawy] o każdej porze roku”, mówi Ogbole. Zdjęcie: edition.cnn.com
Dlatego, jak mówi, konieczne jest, aby technologia odgrywała bardziej znaczącą rolę w rolnictwie z różnych powodów.

„Wprowadzamy technologię do rolnictwa, aby młodzież mogła zobaczyć tę opcję jako realną opcję”, wyjaśnia Ogbole. „Chcemy również zagwarantować, że produkcja żywności nie będzie już sezonowa”.

Rolnik dodał, że przyszłość gospodarki zależy od kilku osób, które mają ciekawe pomysły i potrafią myśleć nieszablonowo. To idee, a nie pieniądze, rozwiązują problemy.

Samgson na swojej farmie. Zdjęcie: edition.cnn.com

Jako dziecko Ogbole chciał być lekarzem, ale teraz z dyplomem z biochemii, jako magister i doktor chce poprowadzić Nigerię na ścieżkę do zwiększenia produkcji żywności.

„Przyszłość gospodarki zależy od niewielu ludzi, którzy mają jasne idee, którzy mogą myśleć nieszablonowo. To idee, a nie pieniądze, rozwiązują problemy”.

Ogbole jest obecnie zaangażowany w program zachęcający młodzież do zaangażowania się w rolnictwo, oparty na przekonaniu, że „ludzie zawsze będą jeść”.

„Jedzenie nie wychodzi z mody, więc jest to jeden sektor, który zawsze pozostanie istotny, ponieważ ludzie muszą jeść” – mówi.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl