Poznań walczy z rakotwórczą substancją. W mieście wciąż jest tego ponad 5 tysięcy ton!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W powiecie poznańskim rozpoczęła się bezpłatna likwidacja azbestu. Do 2032 roku ze wszystkich dachów i izolacji musi zniknąć azbest. W ciągu 12 lat zlikwidowano ponad 9,5 tys. ton rakotwórczego materiału z Poznania. Jednak wciąż jego ponad 5 tys. ton.

- Advertisement -

Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski do 10 lipca bieżącego roku o usunięcie, wywóz i utylizację tego rakotwórczego materiału, za który nie zapłacą ani złotówki.

– Jako pierwsi w kraju, dwanaście lat temu rozpoczęliśmy program, który nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Na początku mieszkańcy powiatu pokrywali 30% kosztów całej operacji. Dziś gminy, powiat i fundusz ochrony środowiska ponoszą 100% kosztów związanych z demontażem, przewozem i unieszkodliwieniem tych niebezpiecznych materiałów. Nasze działania obejmują także ich, jeśli wcześniej został np. zdjęty z dachu. Cała akcja prowadzona jest przez wyspecjalizowane firmy – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański dla portalu dopiewo.pl

– Zgodnie z ministerialnym „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009-2032” mamy jeszcze 14 lat na to, aby wszystkie wyroby zawierające ten składnik usunąć. Ponieważ obowiązek ten spoczywa na właścicielach budynków, chcemy ich wspierać – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański dla portalu dopiewo.pl

Wnioski o usunięcie materiałów azbestowych można składać w urzędach wszystkich gmin powiatu do 10 lipca br. Z taką prośbą mogą wystąpić m.in.:

  1. właściciele nieruchomości,
  2. użytkownicy wieczyści nieprowadzący działalności gospodarczej,
  3. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  4. działkowcy
  5. instytuty badawcze we wszystkich 17 gminach powiatu poznańskiego.

Powiat poznański, jako jeden z pierwszych w Polsce, zaczął realizować program usuwania wyrobów azbestowych. Doceniono to i powiat został za to laureatem konkursu „Wielkopolski Gospodarczo-Samorządowy HIT 2007”, a w 2008 r. zwyciężył w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania „Azbest – produkt non grata”.

Powiat poznański zdobył także drugie miejsce w pierwszej edycji akcji „Polska wolna od azbestu”. W 2008 roku ambasada Norwegii doceniła program.

Źródło: dopiewo.pl/polskatimes.pl
Zdjęcie: usuwanie azbestu, fot: Monier

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Biedronka przygotowała się na niedziele bez handlu. Zobacz specjalny spot i dowiedź się o zmianach.