Po-dzielnia – miejsce, w którym wszystko jest darmowe…

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W Poznaniu powstało Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia, w którym wszystko dostaniesz za darmo. Dlaczego?  Dlatego, że Po-dzielnia chce nauczyć ludzi dzielenia i pokazać, że używane rzeczy nie są złe.

Żyjemy w czasach, w których we wszystkim możemy wybierać. Nie musimy się martwić, że jutro nam czegoś zabraknie. Mamy dostęp niemalże do wszystkiego. Mając pieniądze, możemy kupić niemalże każdą upragniona rzecz z każdego zakątku świata. Pytanie tylko, czy ta możliwość i różnorodność nas trochę nie rozpuściły?

Czy nie przestaliśmy przypadkiem zwracać uwagi na konsekwencje naszych działań? Na pewno zdarzyło wam się kupić nowe ubranie i po jakimś czasie wyrzucić je niezniszczone. Nie jeden z was podczas przeprowadzki wyrzucił mnóstwo rzeczy, które jeszcze długo można by było używać, tylko dlatego, że nie zmieściłyby się w nowym lokum. A co gdybyście nie wyrzucili tych rzeczy, tylko oddali je komuś? Z pewnością nie jedna osoba by się ucieszyła z nowego sprzętu czy paru ładnych ciuchów. Osobiście często tak robię i zawsze znajduję kogoś, kto chętnie przyjmuje niektóre z niepotrzebnych mi rzeczy.

- Advertisement -

Poznańska Po-dzielnia powstała z myślą o podobnym zamiarze. Chce, aby ludzie nauczyli się dzielić, aby przestali wyrzucać rzeczy na śmietnik, tylko przekazali je innym. Po-dzielnia udowadnia, że używane rzeczy wcale nie gryzą”. Po-dzielnia pragnie też ludziom pokazać, że z wielu produktów można zrobić dużo ciekawych nowych przedmiotów..

Od lewej: Anna Kaczmarek, Hanna Marliere, Kalina Olejniczak. Z tyłu córka Anny Kaczmarek. Założycielki Po-Dzielni przy ul. Głogowskiej 27 (zdjęcie:źródło)

Za powstaniem Po-dzielni stoją trzy kobiety z powyższego zdjęcia. Poprzez swój projekt pragną zmienić świadomość ludzi. Chcą zachęcić do upcyklingu, czyli do dawania starym przedmiotom nowego życia, co w efekcie ma ograniczać konsumpcjonizm, a przy okazji też integrować wokół tych idei społeczeństwo.

Nie jesteśmy pomocą społeczną, chcemy przełamywać stereotypy, że używane rzeczy są tylko dla biednych. Bo korzystanie z nich jest dobre dla środowiska i dla świata

-mówi Kalina Olejniczak, współzałożycielka Po-dzielni. (cytat: źródło)

W Po-dzielni można dostać prawie wszystko i to za darmo. Można też przynieść i zostawić coś swojego, jeśli już nie jest nam potrzebne. Jest tylko jedna zasada – żadnych mebli i żywności, a oddawane rzeczy można przynosić w pojedynczych sztukach.

Oprócz sklepu dla wszystkich, w Po-Dzielni odbywać się będą warsztaty z rękodzieła, np. tworzenie włóczki z t-shirtów, wykłady jak żyć bezodpadowo lub redukować odpady, warsztaty tworzenia eko-kosmetyków, szycia toreb i woreczków na żywność czy tworzenia biżuterii odpadowej, a także wystawy sztuki upcyklingowej.

 

 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pociągiem z Wrocławia do Wiednia i Budapesztu. – f7wroclaw.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: Deszczowe dni w Poznaniu. Co robić, gdzie pójść? – f7poznan.pl

źródło artykułu: wyborcza.pl, portalkomunalny.pl