Pilny komunikat NFZ: w Krakowie rusza całodobowy punkt poboru wymazów na koronawirusa

0
563
Obecnie w całej Małopolsce testy w kierunku koronawirusa można wykonać w 37 miejscach. Zdjęcie: pixabay.com

Już w tę sobotę i niedzielę (24.10-25.10.) pacjenci, którym lekarze zlecili test w kierunku koronawirusa, będą mogli wykonać go w punkcie przy szpitalu im. Rydygiera o dowolnej porze dnia i nocy. Ma to pomóc rozładować gigantyczne kolejki, które tworzą się do punktów pobrań wymazów na terenie Krakowa.

Gdzie można wykonać test na koronawirusa w Krakowie?

– Już w ten weekend przez całą dobę czynny będzie krakowski punkt pobierania wymazów do testów w kierunku koronawirusa – poinformował małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pacjenci skierowani na diagnostykę COVID-19 będą mogli wykonać potrzebne badanie o dowolnej porze dnia i nocy. Mobilny gabinet znajduje się na os. Złotej Jesieni 1 przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. Ma on formę „drive-thru” – oznacza to, że pacjenci zgłaszający się na test nie muszą wysiadać z samochodów.

Czytaj: Płatne parkowanie w centrum także w niedzielę? Więcej zapłacisz też za abonament!

Wszystkie punkty pobrań wymazów w regionie przyjmują pacjentów także w weekendy. Obecnie w całej Małopolsce testy w kierunku koronawirusa można wykonać w 37 miejscach. W piątek doszły kolejne dwa punkty w Krakowie – przy al. Kijowskiej 12 oraz przy al. 29 Listopada 178 – oraz punkty w Skawinie i Libiążu.

– Żeby ułatwić Małopolanom wykonanie badania, systematycznie są również wydłużane godziny pracy już istniejących gabinetów – mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ.

Kto może wykonać test na koronawirusa? Gdzie należy odebrać wyniki?

W punktach poboru wymazów test na koronawirusa mogą wykonać osoby, które otrzymały zlecenie na tego typu badanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Test jest bezpłatny, a jego wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Aktualna lista punktów wymazowych oraz ich godziny otwarcia są dostępne tutaj.

Osoby, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta, wynik badania mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Dostęp do tej informacji ma również lekarz zlecający test.

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”