Polska Fundacja Narodowa umieściła na Twitterze film z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy Powstania w Getcie w Warszawie. PFN przygotowała międzynarodową kampanię informacyjno-edukacyjną upamiętniającą to wydarzenie. W filmie ujęta została pomoc, której udzieliło walczącym Żydom polskie państwo podziemne.
Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 roku. Fundacja została utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa. Według słów Beaty Szydło fundacja „wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa, będzie budowała polską markę”. W pierwszym roku działalności Fundacji jej założyciele przeznaczyli na jej działalność 100 milionów złotych.
Zadaniem Fundacji ma być promowanie wizerunku Polski za granicą, budowanie marki i promowanie polskiej gospodarki.
19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli walkę z hitlerowcami prowadzącymi likwidację warszawskiej dzielnicy żydowskiej.
Z okazji przypadającej 75. rocznicy tych wydarzeń, Polska Fundacja Narodowa przygotowała specjalną kampanię, która ma przypomnieć zapomnianych i mało znanych powstańców z Żydowskiego Związku Wojskowego. Film ma także przypomnieć historię żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Operacji Getto oraz Polaków, którzy pomagali polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Według raportu Stroopa ujęto 56 tys. Żydów.
„Powstanie w getcie w Warszawie – pierwsza i największa żydowska rewolta II wojny światowej. Zobacz historię! Pamiętajcie o żołnierzach polskich, którzy próbowali przebić się przez mur getta i uwolnić uwięzionych w nim ludzi.” – można przeczytać w filmie opublikowanym na Twitterze PFN.
19 April 1943 | Groups of Jews in the Warsaw Ghetto began the uprising against Germans which lasted 27 days. Today we remember the heroism and sacrifice of those who chose to resist against impossible odd to die in dignity & save the human spirit. https://t.co/rd9Ux0uNJ6 pic.twitter.com/f4sIrUP1ZZ
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) April 19, 2018
Cel kampanii
– Celem kampanii jest przypomnienie Polakom i uświadomienie opinii międzynarodowej jak związane były ze sobą losy Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej. Inspiracją do wykorzystania motywu dwóch flag był znaczek pocztowy wydany przez pocztę izraelską z okazji 70-tej rocznicy Powstania w Getcie w Warszawie – powiedział Antoni Kolek, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej na łamach wprost.pl
Na tę okazję przygotowano specjalną stronę internetową w języku polskim i angielskim oraz filmik przedstawiający w skrócie to, co działo się w kwietniu 1943 roku w Warszawie. Jak informuje portal Wirtualne Media międzynarodowa kampania ma być prowadzona w dniach 18-27 kwietnia 2018 roku w mediach społecznościowych oraz na polskich i zagranicznych portalach internetowych, takich jak BBC, CNN, France24, The New York Times.
Źródło: PFN/wprost.pl
Zdjęcie główne: Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim / Źródło: Wikimedia Commons