PFN przedstawia film na 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. „Losy Polaków i Żydów były ze sobą związane”

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Polska Fundacja Narodowa umieściła na Twitterze film z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy Powstania w Getcie w Warszawie. PFN przygotowała międzynarodową kampanię informacyjno-edukacyjną upamiętniającą to wydarzenie. W filmie ujęta została pomoc, której udzieliło walczącym Żydom polskie państwo podziemne. 

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 roku. Fundacja została utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa. Według słów Beaty Szydło fundacja „wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa, będzie budowała polską markę”. W pierwszym roku działalności Fundacji jej założyciele przeznaczyli na jej działalność 100 milionów złotych.

- Advertisement -

Zadaniem Fundacji ma być promowanie wizerunku Polski za granicą, budowanie marki i promowanie polskiej gospodarki.

19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli walkę z hitlerowcami prowadzącymi likwidację warszawskiej dzielnicy żydowskiej.

Z okazji przypadającej 75. rocznicy tych wydarzeń, Polska Fundacja Narodowa przygotowała specjalną kampanię, która ma przypomnieć zapomnianych i mało znanych powstańców z Żydowskiego Związku Wojskowego. Film ma także przypomnieć historię żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Operacji Getto oraz Polaków, którzy pomagali polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Według raportu Stroopa ujęto 56 tys. Żydów.

Powstanie w getcie w Warszawie – pierwsza i największa żydowska rewolta II wojny światowej. Zobacz historię! Pamiętajcie o żołnierzach polskich, którzy próbowali przebić się przez mur getta i uwolnić uwięzionych w nim ludzi.” – można przeczytać w filmie opublikowanym na Twitterze PFN.

Cel kampanii

– Celem kampanii jest przypomnienie Polakom i uświadomienie opinii międzynarodowej jak związane były ze sobą losy Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej. Inspiracją do wykorzystania motywu dwóch flag był znaczek pocztowy wydany przez pocztę izraelską z okazji 70-tej rocznicy Powstania w Getcie w Warszawie – powiedział Antoni Kolek, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej na łamach wprost.pl

Na tę okazję przygotowano specjalną stronę internetową w języku polskim i angielskim oraz filmik przedstawiający w skrócie to, co działo się w kwietniu 1943 roku w Warszawie. Jak informuje portal Wirtualne Media międzynarodowa kampania ma być prowadzona w dniach 18-27 kwietnia 2018 roku w mediach społecznościowych oraz na polskich i zagranicznych portalach internetowych, takich jak BBC, CNN, France24, The New York Times.

Źródło: PFN/wprost.pl
Zdjęcie główne: Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim / Źródło: Wikimedia Commons