Otwarto Muzeum Lecha Poznań. Od kiedy można je zwiedzać?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Dzisiaj chwilę przed południem uroczyście przecięto niebiesko-białą wstęgę, co było symbolicznym otwarciem Muzeum Lecha Poznań. Jednak na zwiedzanie tego miejsca trzeba jeszcze chwilę poczekać. Kiedy będziemy mogli się tam udać?

Stało się! Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Koszt budowy wyniósł 2,5 mln złotych i w całości został pokryty z budżetu Klubu. Jednak zwiedzić to miejsce goście będą mogli w okolicach startu rundy wiosennej rozgrywek, czyli na przełomie stycznia i lutego. Niedługo bowiem nastąpi synchronizacja systemu dostępu z systemem biletowym poznańskiego Lecha, bo w nim będzie można nabywać wejściówki.

Pomysł, aby powstało takie muzeum zrodził się już kilkanaście lat temu. W międzyczasie było kilka podejść, ale wkraczając w rok stulecia oficjalnej rejestracji klubu, temat powstania muzeum nabrał realnych kształtów.

- Advertisement -

Czytaj: Startup z Poznania może odmienić na zawsze telemedycynę

Specjalnie powołany zespół przez kilka miesięcy pracował nad koncepcją i tworzył projekt, który finalnie został wdrożony w życie. Następnie rozpoczęto prace budowlane, a po ich zakończeniu ruszył finalny etap, czyli nadawanie muzeum ostatecznego kształtu i umieszczanie wszystkich elementów – nie tylko eksponatów, ale również multimediów.

Od samego początku zależało wszystkim, aby muzeum znajdowało się w samym „sercu” stadionu przy Bułgarskiej, czyli blisko szatni i wyjścia na murawę. Miało to jeden cel – przeszłość miała łączyć się z teraźniejszością. A miejsce, w którym znajduje się muzeum, w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych, przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum znajduje się idealnie na trasie wycieczek stadionowych.

– W roku naszego pięknego jubileuszu postawiliśmy na teraźniejszość, przyszłość i przeszłość. W tym pierwszym przypadku mowa o wynikach sportowych, bo zbudowaliśmy bardzo mocny zespół, który wywalczył ósme w historii mistrzostwo Polski, a później dzielnie walczył w europejskich pucharach i po ograniu 3:0 hiszpańskiego Villarreal, awansowaliśmy do wiosennych gier w Lidze Konferencji Europy. Przyszłość to z kolei otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego we Wronkach, czyli nowego domu klubowej Akademii. To nam da przewagę konkurencyjną i choć już jesteśmy w Polsce liderem w szkoleniu młodzieży, to będziemy mogli tu wejść na jeszcze wyższy poziom. I wreszcie odwołanie do przeszłości, czyli nasze muzeum, które dziś uroczyście otwieramy. Lech ma piękną i bardzo bogatą historię, na którą składa się praca wielu pokoleń osób i którą należy się chwalić. Stąd decyzja o doprowadzeniu do szczęśliwego finału tej inwestycji, serdecznie zapraszamy do zwiedzania – mówi prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak. I dodaje, że koszt budowy wyniósł 2,5 mln zł i w całości został pokryty z budżetu klubu, nie było tutaj żadnych środków zewnętrznych.

Muzeum Lecha Poznań. Zdjęcie: Twitter

Uroczystość otwarcia odbyła się na stadionie przy Bułgarskiej. W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta, a także województwa. Zjawili się też byli piłkarze ze Złotej XI 100-lecia Lecha Poznań, a także inni przedstawiciele niebiesko-białej rodziny i przedstawiciele mediów.

– Muzeum powstało, ale taka inwestycja nigdy nie jest skończona i wciąż jeszcze w naszej ekspozycji mogą i będą następować zmiany. Po pierwsze, liczymy bowiem na kolejne trofea, które będą powiększać naszą już i tak pokaźną gablotę pucharową. A po drugie, wciąż zachęcamy do kontaktu osoby, które chciałyby pomóc i przekazać bezcenne pamiątki. Po to, żeby mogły cieszyć oczy szerszej grupy kibiców – mówi szef działu marketingu wizerunkowego Kolejorza, Wojciech Terpiłowski.

Muzeum Lecha Poznań. Zdjęcie: Twitter

Co zobaczymy w muzeum? Przede wszystkim trofea. W niektórych przypadkach wykonano repliki, ponieważ puchary były np. “przechodnie”. Zobaczymy także wiele przedmiotów o cennej wartości, np. nagrodą, jaką otrzymał Bartosz Bosacki, gdy został wybrany graczem meczu Kostaryki z Polską podczas MŚ w Niemczech w 2006 roku. To jedyna osoba, która strzeliła gola, a nawet dwa, na najważniejszej imprezie piłkarskiej.

Czytaj: Sztuka mikrobiologii – studentka z Poznania maluje bakteriami

Zobaczymy również bezcenne koszulki, np. bluzę bramkarską Piotra Mowlika, w której bronił w finale Pucharu Polski 1982 – pierwszego trofeum zdobytego przez Lecha, oraz trykot Marka Rzepki z mistrzowskiego sezonu 1989/1990, czy wyjątkową koszulkę należącą do Edmunda Białasa z legendarnego tercetu ABC.

Znajdziemy także nawiązanie do Teodora Anioła, najlepszego strzelca w historii. W muzeum zobaczymy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, jakim został uhonorowany. Zobaczymy również jego pierwszą legitymację klubową z pieczątką i datą z 1 czerwca 1945 roku, kiedy formalnie dołączył do Kolejorza. 

Zobaczymy również buty, w których Ryszard Jankowski dzielnie walczył z Barceloną oraz rękawicę bramkarską Ivana Turiny, w której bronił w Rotterdamie z Feyenoordem, kiedy lechici wygrali 1:0 i awansowali do fazy pucharowej Pucharu UEFA. 

Muzeum Lecha Poznań. Zdjęcie: Twitter

W muzeum jest też kącik poświęcony Robertowi Lewandowskiemu. Zobaczymy pierwszą stronę jego kontraktu z Lechem Poznań podpisaną w czerwcu 2008 roku. 

Ciekawe rzeczy zostały też przesłane przez wychowanków Lecha Poznań. Będzie można obejrzeć gole strzelane przez Lecha w europejskich pucharach, będzie można zerknąć na materiały z sezonów, w których klub zdobywał mistrzostwo, a także obejrzeć na specjalnym manekinie jak z upływem lat zmieniały się stroje piłkarzy Poznańskiej Lokomotywy.

Chętne osoby będą mogły się sprawdzić w specjalnej kabinie, w której odbywa się pomiar głośności dopingu, a przy wyjściu stoi kasa z legendarnego stadionu na Dębcu i każdy będzie mógł dobie wydrukować pamiątkowe zaproszenie na jeden z kilkunastu meczów historycznych Lecha Poznań. 

– Będzie też w muzeum miejsce na wystawy czasowe, gdzie będziemy chcieli oddać hołd bohaterom, czy też odnotować rocznicę jakiegoś ważnego wydarzenia, np. meczu – przyznaje Maciej Henszel, rzecznik prasowy Lecha.

Muzeum Lecha Poznań. Zdjęcie: Twitter

Co ważne, mimo że muzeum zostało dziś oficjalnie otwarte, nie można jeszcze odwiedzać tego miejsca. Wszyscy goście zostaną tam wpuszczani na przełomie stycznia i lutego, kiedy ruszy wiosenna rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Lech Poznań potrzebuje trochę czasu na zsynchronizowanie bramek wejściowych z systemem biletowym. W nim będzie bowiem można nabywać wejściówki.

Wraz z dzisiejszym otwarciem muzeum, na stronie CYRYL – Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań, uruchomiona została unikatowa kolekcja zdjęć i dokumentów związanych z historią Lecha Poznań. Znajduje się tam kilkaset pozycji, wszystkie można przeglądać pod adresem internetowym: cyryl.poznan.pl

To naprawdę ważny rok dla całej społeczności Kolejorza!