Nowy Jork zakazuje stosowania polistyrenu od 1 stycznia

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Nowy Jork oficjalnie stał się największą jurysdykcją w Stanach Zjednoczonych, by zakazać pojemników na żywność i napoje z polistyrenu. 1 stycznia nowa polityka miasta weszła w życie po pięcioletnim lobbingu i wysiłku sądowym ze strony branży tworzyw sztucznych, aby objąć inicjatywę ekologiczną miasta.

Nowa polityka, obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku obejmuje intensywną, pięcioletnią bitwę, podczas której przemysł tworzyw sztucznych prowadzony przez Dart Container Corporation i American Chemistry Council starał się rozstrzygać spory, lobbować i politycznie przyczyniać się do realizacji inicjatywy ekologicznej miasta.

- Advertisement -

W roku 2013 rada miejska zatwierdziła statut, który stwierdzał, że restauracje w Nowym Jorku, dostawcy żywności i sklepy spożywcze nie mogą posiadać, sprzedawać ani oferować do użytku pojemników na żywność i napoje z pianki polistyrenowej. Ponadto sklepy nie mogą sprzedawać ani oferować pianki polistyrenowej stosowanej w wysyłce.

Mimo że nowe prawo zaczęło obowiązywać od 1 stycznia, firmy mają sześciomiesięczny okres ostrzegawczy, aby wprowadzić niezbędne zmiany, zanim departament sanitarny zacznie egzekwować zakaz. Po 30 czerwca osoby naruszające prawo będą musiały zapłacić grzywnę w wysokości 250 USD za pierwsze przestępstwo.

Sprzedaż pianki polistyrenowej jest od 1 stycznia zabroniona w Nowym Jorku. Zdjęcie: Eric A. Goldstein

W oczekiwaniu na nowe prawo wiele zakładów gastronomicznych w Nowym Jorku już zrezygnowało z pojemników z polistyrenu i zmieniło je w bardziej przyjazne środowisku opcje. Niektóre z substytutów to pojemniki wykonane z aluminium, kompost-owalnego papieru lub tworzyw sztucznych łatwych do recyklingu.

Od czasu pojawienia się na rynku w latach 70., pojemniki na żywność i napoje z pianki polistyrenowej stanowią problem ekologiczny ze względu na ich kruchość, co oznacza, że rozkładają się na drobne kawałki i zaśmiecają ulice, park i plaże.

Co gorsza, pianka zostaje spłukana do kanalizacji burzowej i dostaje się do lokalnych dróg wodnych, gdzie ryby i ptaki mylą kawałki pianki z jedzeniem. A jeśli pojemniki trafią na wysypisko, mogą przetrwać ponad sto lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec plastikowych sztućców i patyczków higienicznych! – f7city.pl

Cena bardziej ekologicznych pojemników jest prawie taka sama jak pianki polistyrenowej. Jeśli jednak firmy o rocznym dochodzie brutto poniżej 500 000 USD nie będą mogli znaleźć substytutu o porównywalnej cenie i wyniku tego doświadczą trudności finansowych, mogą uzyskać zwolnienie z tego zakazu.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku udało się zlikwidować kampanię na rzecz pozbycia się nowojorskich opakowań z żywnością i napojami z pianki polistyrenowej. Przed nami szersze wysiłki zmierzające do odrzucenia innych jednorazowych tworzyw sztucznych i wprowadzenia w bardziej zrównoważoną przyszłość Nowego Jorku.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl