Nowoczesne bramki ABC na lotnisku Ławica

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Nowoczesne bramki ABC na lotnisku Ławica w Poznaniu mają usprawnić i przyspieszyć odprawę paszportową.

Lotnisko Ławica w Poznaniu zamontowało nowoczesne bramki, które mają ułatwić życie pasażerom, którzy będą mogli samodzielnie dokonywać odprawy paszportowej. Lotnisko w Poznaniu jest trzecim lotniskiem w Polsce (po Okęciu i Modlinie), na którym są takie urządzenia.

Chociaż bramki ABC są popularne na lotniskach w krajach Europy Zachodniej, w Polsce to nadal nowość. Bramki te mają usprawniać odprawę paszportową i wszystko ma przebiegać szybciej.

- Advertisement -

W bramkach tych odprawiać się mogą tylko pełnoletni obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej posiadający paszport biometryczny. Z bramek mogą korzystać także obywatele RP posiadający biometryczny dowód osobisty.

Każdy z pasażerów musi zeskanować w bramce ABC swój dokument, przykładając go do czytnika. Wtedy drzwi wejściowe się otwierają i pasażer musi wejść do środka. Taka bramka szybko i sprawnie przeprowadzi weryfikację biometryczną. Komputer automatycznie zweryfikuje dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

Bramki te sprawnie wykryją podrobione, przerobione lub cudze dokumenty, bowiem bramki te są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. To pozwoli szybko wykryć, czy dana osoba nie jest poszukiwana, czy nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa i porządku publicznego. Jeśli weryfikacja przebiega pomyślnie, drzwi wejściowe się otwierają i podróżny musi opuścić bramkę.

Cały przebieg odprawy nadzoruje funkcjonariusz Straży Granicznej. Pilnuje on, aby wszystko przebiegało prawidłowo. Jeśli będzie konieczność wykonania dodatkowych czynności, podróżny zostanie poproszony o przejście na II linię kontroli.

Przedstawiciele lotniska w Poznaniu informują, że podróżni muszą pamiętać, że wraz z nowymi bramkami nie zmieniają się przepisy dotyczące podróżowania i dokumentów usprawniających do przekroczenia granicy. Jeśli planowana jest podróż poza obszar UE lub Schengen podróżny musi użyć paszportu. Pasażer podróżujący między krajami UE może używać dowód osobisty.

Odprawa w bramce ABC krok po kroku:

  • Należy przygotować dokument i podejść do bramki z zieloną strzałką oznaczającą, że bramka jest gotowa do obsługi pasażera. Jeśli dokument jest w ochronnym etui, należy je zdjąć.
  • Należy przyłożyć paszport do czytnika stroną ze zdjęciem, a dowód osobisty – rewersem. Należy przytrzymać kilka sekund aż do pokazania się na ekranie strzałki i otwarcia drzwi bramki.
  • Należy wejść do środka i stanąć na wyznaczonym miejscu. Twarz należy skierować na skaner. Jeśli nosisz okulary i masz nakrycie głowy – zdejmij je.
  • Chwilę należy poczekać aż dane uzyskane z dokumentu zostaną porównane z danymi optycznymi i elektronicznymi, zweryfikowane w bazach teleinformatycznych i sprawdzone w systemach.
  • Po pozytywnie zakończonej weryfikacji drzwi bramki otworzą się, co oznacza, że odprawa przebiegła pomyślnie i możesz kontynuować podróż.

Czytaj: Gdzie na kawę na Jeżycach? Spis kawiarni.

Czytaj: W ŁODZI MIESZKA NAJMNIEJSZY KOŃ NA ŚWIECIE