Nowe tablice na poznańskich ulicach

0
348
Zdjęcie: ZDM Poznań

Na poznańskich ulicach od jakiegoś czasu pojawiają się nowe tablice z nazwami ulic. Są one bardziej czytelne i zawierają dodatkowe, użyteczne informacje. 

Wymienianie tablic z nazwami ulic trwa już kilka lat. W tym roku nowe tablice zostaną zamontowane na Strzeszynie, Kiekrzu, Morasku, Piątkowie oraz części Radojewa (tzw. Nowa Wieś Dolna), a także w kilku innych punktach miasta, gdzie już wcześniej rozpoczęto zamianę.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Na nowych tablicach, zgodnych z Systemem Informacji Miejskiej, oprócz nazwy ulicy umieszczona jest również nazwa jednostki obszarowej (np. Wola). W prawym lub lewym dolnym rogu znajduje się oznaczenie, w którym kierunku względem danej tablicy numery adresowe rosną lub maleją. To bardzo pomocne, gdy szuka się konkretnego punktu. Wiadomo, w którą stronę jechać lub iść, a także można w przybliżeniu określić odległość do pokonania.

Niektórych dziwić mogą umieszczone na tabliczce nazwy jednostki obszarowej. Często odbiegają one od zwyczajowych nazw, gdyż określają bardziej dokładną lokalizację. Jako przykład można podać Łacinę, która leży na Nowym Mieście (obszarowo to niemal połowa Poznania), tuż przy Ratajach i Malcie – ale nie jest ich częścią.

Czytaj: Nowe rośliny i drzewa przy alei Wielkopolskiej

W kolejnych latach tego typu prace będą kontynuowane, tak by bardziej użyteczne, nowe tablice zamontowane zostały przy wszystkich poznańskich ulicach.

Przypominamy także o tym, że można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zbliżający się 30. Finał WOŚP to okazja do wsparcia leczenia najmłodszych, ale również szansa na wylicytowanie unikatowych starych tablic z nazwami poznańskich ulic.

Poprzedni artykułKraków Miasto Literatury UNESCO: weź udział w konkursie i wygraj książki!
Następny artykułDo Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił słynny obraz