Nowe święto państwowe będzie upamiętniać Powstanie Wielkopolskie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Andrzej Duda ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał podczas wizyty w Poznaniu. Wcześniej złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Przedmiotowa ustawa przed obliczę Sejmu trafiła właśnie za sprawą prezydenta. Stanowiła odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności oraz władz samorządowych z Wielkopolski. Do treści ustawy wpisano uroczystą preambułę: W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. 

- Advertisement -

Dla przypomnienia, Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

„Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków” – pisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Inicjatorami apelu byli Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystw Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. 

Na początku września pomysłodawcy przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

– Mam nadzieję, że będziecie państwo – a my razem z państwem – mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało – zapewnił wówczas Andrzej Duda.

Sejm przyjął ustawę 1 października 2021 roku. 28 października jednogłośnie poparł ją Senat.

Czytaj: Poznański Wolontariusz Roku 2021

Nowe święto państwowe

We wtorek 23 listopada Duda przyjechał do Poznania, żeby ustawę podpisać.

– Cieszę się, że mogę dokonać tego symbolicznego aktu w tym historycznym miejscu, w tej historycznej sali w budynku dawnego hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania wielkopolskiego w 1918 roku zamieszkał na chwilę, przybywszy do Poznania, Ignacy Jan Paderewski i tutaj miał swoje słynne wystąpienie, które do dzisiaj uważane jest za zarzewie tego zrywu powstańczego – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, jest to „akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego”.

– Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

– Powstanie Wielkopolskie było wielkim sukcesem. Przez dziesiątki lat było jednak niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/Pawe27973890/status/1463176956988608514

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Prezydent zapowiedział, że ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw w najbliższym czasie, tak by już w tym roku 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jednocześnie, warto podkreślić że 27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent Duda wskazał, że wielkopolscy samorządowcy nigdy nie kierowali wniosku w tym zakresie. Jak powiedział Duda, „o to Wielkopolska nie wnosiła”.

Prezydent ocenił, że choć w Wielkopolsce o powstaniu pamiętano, to przez dziesiątki lat było one niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej.

– 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto, Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział prezydent.

Czytaj: Roman Wilhelmi upamiętniony w rodzinnym Poznaniu