Notre Dame w płomieniach

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

15 kwietnia, podczas Światowego Dnia Sztuki, ogień strawił znaczną część katedry Notre Dame. Zabytkowy budynek stanowi symbol współczesnej cywilizacji – jest jedną z najważniejszych budowli na świecie.

Około godziny 19. wybuchł pożar. Straż pożarna zjawiła się na miejscu po 6 minutach od zgłoszenia. W akcji brało udział aż 400 strażaków, a mimo to ogień udało się opanować dopiero po 9 godzinach. Wciąż trwa dogaszanie, które prawdopodobnie zajmie nawet kilka dni. Dlaczego do gaszenia pożaru nie wykorzystano helikopterów, zrzucających wodę z góry? To rozwiązanie zaproponował na Twitterze Donald Trump, jednak straż pożarna uznała, że takie działanie mogłoby spowodować jeszcze więcej strat.

Jednym z najbardziej druzgocących momentów w trakcie pożaru był upadek iglicy oraz zawalenie się dachu. Nieposkromione płomienie zajęły całą drewnianą część katedry – nad Paryżem unosił się dym i lament.

- Advertisement -

Paryżanie zebrali się niedaleko katedry, płakali, śpiewali. Nie tylko Francuzom, ale ludziom z całego świata łamało się serce na widok zniszczeń. Notre Dame budowano przez 180 lat, zaś nieprzerwanie trwała od blisko 800 lat. Jej zrekonstruowanie jest nie tyle trudnym, co niemalże niemożliwym zadaniem. Historycy sztuki  powątpiewają, czy znajdą się eksperci, którzy mogliby sprostać temu zadaniu.

Flames rise from Notre Dame cathedral as it burns in Paris, Monday, April 15, 2019//SOLAL_solal01/1904152112
AppleMark

Oczywiście, odbudowa pochłonie miliardy, jednak tym na razie nikt się nie martwi. Ludzie z całego świata zgłaszają chęci do składania datków. Jedną z największych dotacji złożył François-Henri Pinault, właściciel luksusowych marek takich jak Gucci czy  Yves Saint Laurent. Pinault przeznaczył na odbudowę katedry 100 mln euro. Wszyscy zainteresowani wkrótce będą mogli wesprzeć finansowo odbudowę katedry – prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że zostanie otwarty specjalny fundusz.

Z pożaru udało się uratować strukturę budynku oraz dwie charakterystyczne wieże, co znacznie ułatwi proces rekonstrukcji. Co ważne, zdążono wynieść z wnętrza wszystkie zabytki i relikwie – jedną z najważniejszych była korona cierniowa Jezusa Chrystusa. Niestety, niemożliwe było uratowanie zabytkowych witraży, które stanowiły symbol katedry.

Pożar Notre Dame został szeroko skomentowany przez polityków z całego świata. Najważniejsze zdają się słowa Macrona – Katedra zostanie odbudowana, wszyscy razem ją odbudujemy. To projekt, który nas zjednoczy na nadchodzące lata – z nadzieją zapowiada prezydent Francji. Jednak pośród wyrazów współczucia i wsparcia, pojawiły się mniej przychylne głosy. Zdaniem polskiego wiceministra ds. cyfryzacji, pożar Notre Dame jest symbolem upadku chrześcijaństwa, czego winna jest Francja, wpuszczająca do swojego kraju islamistów.

Prawdziwy powód wybuchu pożaru nie jest znany, ale prawdopodobnie ma związek z trwającymi pracami remontowymi. Ogień mógł zostać nieumyślnie zaprószony przez robotników. Francuska prokuratura wszczęła śledztwo, zaczęła przesłuchiwać pracowników – nie ma wątpliwości, że dołoży największych starań, aby doprowadzić sprawę do końca.

Wnętrze katedry po pożarze:

fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl