Nietypowe cytaty na chodnikach Wrocławia. O co chodzi?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Spacerując ulicami Wrocławia możecie zauważyć cytaty, które pojawiły się na chodnikach. O co chodzi?

Cytaty na chodnikach to akcja Teatru Ej.Aj, który postanowił uhonorować młodych poetów, nominowanych w tym roku do poetyckiej nagrody Silesius. Fragmenty ich dzieł pojawiły się na chodnikach miasta. 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius wręczana jest od 2008 roku. Ma to być ukłon w stronę najważniejszych dzieł oraz twórców rodzimej poezji. W ten sposób chce się ich wyróżnić i wypromować. 

- Advertisement -

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Nagroda Poetycka Silesius pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku jego istnienia przyznaje się je w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku.

14 lat temu jako pierwsi statuetki otrzymali m.in: Tadeusz Różewicz, czy Andrzej Sosnowski. Później nagrodę otrzymały również takie postacie jak: Stanisław Barańczak (2009), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Ewa Lipska (2019), a także Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020).

Czytaj: Wrocławskie lotnisko przygotowuje się do wielkiej przebudowy za 350 mln zł

Do tegorocznej edycji Silesiusa nominowanych było aż ośmioro poetów: Joanna Mueller, Mariusz Sośnicki, Michał Krawczyk, Krzysztof Siwczyk, Marta Stachniałek, Małgorzata Lebda, Katarzyna Zwolska-Płusa i Antonina Tosiek. To właśnie ich dzieła możemy czytać obecnie na wrocławskich chodnikach. Jak mówi Jakub Tabisz z Teatru Ej.Aj chodzi o to, żebyśmy w codziennym zabieganiu mogli chociaż w ten sposób sięgnąć po poezję.

Chcemy zwrócić uwagę jak wspaniała jest współczesna polska poezja. Co roku jej twórcy zaskakują nas na Silesiusie swoimi świetnymi dziełami. Mamy nadzieję więc, że będziecie je czytali, a ten pomysł zdecydowanie to ułatwi. Dzięki niemu wpadniecie w poezję, zatrzymując się na chwilę i pogrążając się w refleksji nad nią. Wiersze są krótkie, ale dotkliwe emocjonalnie. Co więcej – to świetna sprawa, że właśnie na ulicy możemy poznać tak dobrych twórców – mówi Tabisz. 

Cytaty, które pojawiły się na wrocławskich chodnikach znalazły swoje miejsce między innymi na ulicach: Oławskiej, Świdnickiej, Kuźniczej, czy Przejściu Garncarskim.

Warto się tam udać i przeczytać te interesujące cytaty. 

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook