Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Uważasz, że Statua Wolności czy pomnik Chrystusa z Rio de Janeiro są najwyższe na świecie? To jesteś w dużym błędzie. Poznaj gigantyczne, największe, najwyższe pomniki świata. 

Poznajcie kilka najciekawszych i najwyższych pomników z całego świata.

- Advertisement -

Wielki Budda z Lushan

Wielki Budda z Lushan to największa statua na świecie. Zdjęcie: wykop.pl

Największa na świecie statua — Wielki Budda z Lushan – mierzy 208 metrów łącznie z budynkiem, na którym jest umieszczona, i cokołem symbolizującym wielki kwiat lotosu. Sam pomnik ma 128 metrów.

Statua Buddy położona jest w  gminie Zhaocun, w powiecie Lushan, w prowincji Henan, w Chinach. Koszt całego projektu osiągnął wartość około 55 mln dolarów. Pomysł budowy narodził się tuż po zniszczeniu przez Talibów Posągów Buddy w Bamianie w 2001 r.

Posąg Laykyun Sekkya

zdjęcie: facebook.com

Niewiele mniejszy od Wielkiego Buddy z Lushan jest posąg Buddy Laykyun Sekkya położony w Mjanma. Konstrukcja ma 116 metrów wysokości. Cokół mierzy 13,4 metra. O jego rozmiarach dobitnie świadczy fakt, że np. palec Buddy mierzy aż siedem metrów! Budowa Laykyun Sekkya rozpoczęła się w 1996 roku i trwała 12 lat. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło w lutym 2008 roku.

Wieża Dżucze

zdjęcie: it.wikipedia.org

Wieża Idei Dżucze, zwana też Płomieniem Idei Dżucze to pomnik znajdujący się w Pjongjangu w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Powstała w 1982, aby upamiętnić 70. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Ceremonia odsłonięcia odbyła się 15 kwietnia 1982, w dniu 70. urodzin „Wielkiego Przywódcy”.

170-metrowa konstrukcja, której kompozycja przedstawia płonący znicz, składa się z wysokiej na 150 metrów czworobocznej zwężającej się ku górze iglicy zbudowanej z 25550 granitowych bloków (365×70, jeden na każdy dzień życia Kim Ir Sena, wyłączając dni dodatkowe lat przestępnych), pokrytej białym kamieniem z siedemdziesięcioma podziałkami, oznaczającymi lata życia koreańskiego przywódcy (jest to najwyższa na świecie budowla granitowa), oraz 20-metrowego, ważącego 45 ton, wykonanego z pomalowanego na czerwono metalu płomienia (symbolizującego światło, jakie niesie Idea Dżucze). Na wieży znajduje się platforma widokowa.

Wokół wieży wzniesiono mniejsze pomniki, w tym 30-metrowe postaci trzymające sierp, młot oraz pióro, co miało symbolizować rolnika, robotnika i intelektualistę. W pobliżu znajduje się również 6 mniejszych 10-metrowych pomników, nawiązujących do różnych aspektów idei dżucze.

Pomnik cesarzy Yan i Huang

zdjęcie: facebook.com

Pomnik legendarnych władców – Żółtego Cesarza Huang Di i jego brata, czczonego jako bóstwo Płomiennego Cesarza, Yan Di budowano 20 lat w chińskim mieście Zhengzhou. Pomnik braci uważanych za twórców Chin mierzy 106 metrów wysokości.

Pomnik Piotra Wielkiego

zdjęcie: facebook.com

Pomnik Piotra Wielkiego to pomnik znajdujący się w Moskwie, w Rosji, wzniesiony w latach 1996–1997 na polecenie władz Moskwy na sztucznie wzniesionej wyspie u zbiegu rzeki Moskwy i Kanału Spustowego. Pomimo poważnych problemów ekonomicznych Rosja postanowiła uczcić 300 lat marynarki wojennej, którą utworzono właśnie na polecenie Piotra Wielkiego. Całkowita wysokość pomnika wynosi 98 metrów. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Listopadowe, darmowe zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu! – f7city.pl

Matka Ojczyzna wzywa

zdjęcie: facebook.com

Kolejny ogromny pomnik z Rosji. To gigantyczna pamiątka i hołd oddanych żołnierzom walczącym w Stalingradzie. Jedna z najwyższych rzeźb na świecie, symbol i atrakcja turystyczna Wołgogradu.

Pierwotnie pomnik miał mieć wysokość 35 metrów i miał przedstawiać kobietę niosącą czerwony sztandar, u której stóp klęczał radziecki żołnierz. Ostatecznie pomnik przybrał kształt kobiety z uniesionym ku niebu mieczem i ma wysokość 85 metrów. Prace trwały w sumie 8 lat. Oficjalnie zakończyły się 15 października 1967 roku.

Pomnik Afrykańskiego Odrodzenia

zdjęcie: facebook.com

To najwyższy pomnik w Afryce, mierzy 49 metrów. Na stworzenie takiego pomniku wpadł prezydent Senegalu, Abdoulaye Wade. Ogromna statua z brązu przedstawia wychodzących z wulkanu ludzi – muskularnego mężczyznę obejmującego półnagą kobietę i trzymającego dziecko. Ma to symbolizować wyjście Afryki z wieków ignorancji, nietolerancji i rasizmu, jednak dla Senegalczyków statua stała się symbolem nieudolnego zarządzania krajem przez Prezydenta. Sam Wade zażądał dla siebie 35% dochodu z odwiedzanej przez turystów atrakcji Dakaru.

Statua Wolności

zdjęcie: facebook.com

Nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Ten najsłynniejszy amerykański pomnik wcale nie jest amerykański. Jego twórcą jest francuski rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi, a sama statua to połączenie dwóch Francuzek – ma twarz matki rzeźbiarza i ciało jego kochanki.

Pomnik został w całości zrobiony we Francji – zbudowano go i w 1884 roku w gotowej postaci przekazano amerykańskiemu ambasadorowi jako dar z okazji setnej rocznicy uchwalenia Deklaracji niepodległości. Pomnik został następnie rozebrany na części i przetransportowany do Stanów Zjednoczonych. Statua od stóp do końca znicza ma 46 metrów, ale ponieważ została umieszczona na XIX-wiecznym forcie strzegącym ujścia rzeki Hudson, razem z podstawą sięga 93 metrów wysokości.

Pomnik Czyngis-chana

zdjęcie: facebook.com

Dawniej Mongołowie opanowali większość znanych terenów – od Korei, przez Chiny, Bliski Wschód i Ruś, aż do Europy. Koczownicze plemiona stworzyły drugie największe w dziejach państwo, ustępując tylko Imperium Brytyjskiemu. Twórcą mongolskiej potęgi był Czyngis-chan, dlatego na jego cześć postawiono największy pomnik przedstawiający człowieka na koniu.

Wzniesiono go w 2008 roku w miejscowości Tsonjin Boldog. Pomnik ulokowano na budynku mieszczącym muzeum historii Mongolii. Na głowie konia znajduje się taras widokowy. Można się tam dostać windą wkomponowaną w koński ogon. Pomnik liczy 30 metrów wysokości.

Pomnik Chrystusa Króla

zdjęcia: facebook.com

Listę największych pomników zamkniemy polskim akcentem. Żelbetowa rzeźba w Świebodzinie, wzniesiona w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego przedstawia Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata.

Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 metrów, z czego 33 metry przypada na figurę Jezusa, a 3 metry na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Zgodnie z intencjami twórców jego wymiary mają znaczenie symboliczne – 33 metry posągu symbolizują lata życia Jezusa, a 3-metrowa korona ma odnosić się do 3 lat, w czasie których głosił swoje nauki.

Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m).

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj! 🙂 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl