Najstarsza na świecie pianistka z Krakowa

0
680
Najstarszą grającą na fortepianie osobą na świecie jest Pani Wanda Szajowska. Zdjęcie: Twitter

Zapewne wiecie już, że zwycięzcą tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego został Bruce Liu (Xiaoyu), kanadyjski pianista pochodzenia chińskiego. A czy wiecie, że w Krakowie mieszka najstarsza pianistka na świecie?

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie w 1931 roku ukończyła z wynikiem celującym tamtejsze Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu i śpiewu. W 1945 roku przybyła do Krakowa, przywożąc też swój fortepian, na którym gra do dziś. Tu ukończyła historię sztuki.

Czytaj: Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

12 lutego najstarsza pianistka na świecie, pani Wanda Szajowska, obchodziła 110 urodziny. Były kwiaty, laurki, życzenia od przyjaciół, prezydenta, władz samorządowych, występy zespołu muzycznego i odśpiewane „200 lat”.

Pani Wanda Szajowska jest najstarszą pianistką na świecie. Latem jej koncertów dobiegających z otwartego okna mogą słuchać mieszkańcy Salwatora. 

Koncert zagrała także w dniu swoich urodzin dla gości, którzy zgromadzili się pod jej domem. Tym razem w nieco innej formule, bo 110 urodziny pani Wandy przebiegały w rygorze sanitarnym. Jubilatka pozdrowiła zgromadzonych przez okno, a koncertu, który zagrała dla nich na swoim ukochanym instrumencie można było posłuchać dzięki wystawionym na zewnątrz głośnikom.

– Do zobaczenia za rok! – pożegnała swoich gości pani Wanda Szajowska.

Twitter, Twitter

Czytaj: Dodatkowy trzeci pas na autostradowej obwodnicy Krakowa