Najpiękniejsze parki narodowe świata

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Matka Natura potrafi stworzyć piękne, wręcz nieziemskie krajobrazy. W tym artykule przedstawiamy najpiękniejsze parki narodowe świata, a trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Ich różnorodność, dzikość, piękność przyprawia o zawrót głowy. 

Niektóre parki znajdują się na wyciągnięcie ręki, inne są na odległych lądach, ale dla takich widoków warto wyruszyć w podróż. Do ich zwiedzania raczej nie trzeba przekonywać, a jeśli masz wątpliwości, zobacz naszą galerię.

- Advertisement -

Nie ma nic piękniejszego niż naturalne piękno ziemi.

1. Park Narodowy Jeziora Plitwickie, Chorwacja, Europa

Na temat tego parku poświęciliśmy niedawno osobny artykuł. Koniecznie przeczytaj „Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!” i zobacz galerię z niesamowitymi zdjęciami!

2. Park Narodowy Torres del Paine, Chile, Ameryka Południowa

W tym parku są takie widoki, że nie ma takich słów, którymi można by było je opisać. Torres del Paine to jeden z największych skarbów Chile. Położony wśród andyjskich szczytów, pomiędzy kordylierą a patagońską pampą ma niezwykle urozmaicony krajobraz: od ośnieżonych gór odbijających się w spokojnych taflach polodowcowych jezior aż po równiny, przez które przetaczają się zimne i porywiste wiatry.

Torres po hiszpańsku znaczy „wieże”, a Paine? Wszyscy podróżujący żartują, że „ból”, bo tak ciężko jest się dostać do tego parku. Dziki rezerwat przyrody pozostaje prawie nietknięty ludzką ręką. Człowiek jest tutaj tylko gościem, dlatego też możliwość podziwiania niezwykłego piękna Parku Narodowego można potraktować jak przywilej.

3. Park Narodowy Jezioro Nakuru, Kenia, Afryka

https://twitter.com/goldiebizzle/status/851837603821355008

Park Narodowy Jeziora Nakuru to duma centralnej Kenii i królestwo flamingów. Oczywiście największą atrakcją są flamingi, ale przylatują też pelikany, marabuty, afrykańskie orły, ibisy. Warto to zobaczyć na własne oczy!

4. Park Narodowy VATNAJÖKULL, Islandia

Islandia, mroźny i surowy kraj Europy, jest najbardziej przyjaznym turystom państwem na świecie. Krajobraz Parku Narodowego Vatnajökull jest iście kosmiczny. Błękitna jaskinia z lodu, gigantyczny lodowiec (drugi co do wielkości w Europie!), aktywność wulkanów plus erozja rzek oraz geotermalnych źródeł. Dodatkowo obszary te są ważnym siedliskiem reniferów.

JESTEŚ Z KRAKOWA? KONIECZNIE ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ f7krakow.pl

5. Park Narodowy Galapagos

Zdjęcia: facebook.com

Galapagos to wyspy żółwia. Odkryte 10 marca 1535 wyspy Galapagos leżą w pasie zwrotnikowym na Oceanie Spokojnym, tysiąc kilometrów na zachód od Ameryki Południowej. Przepisy dotyczące zwiedzania tego parku z każdym rokiem są coraz bardziej restrykcyjne. Nie wolno dotykać zwierząt (a jest to czasami trudne, ponieważ zwierzęta same podchodzą lub podpływają) wskazane jest także poruszanie się z przewodnikiem. Wszystko przez to, aby przez przypadek nie zakłócić delikatnego ekosystemu wysp. Największą atrakcją są podwodne wyprawy. Można wtedy zobaczyć rekiny młoty, ale symbolem parku zostały żółwie słoniowe i legwany.

6. Park Narodowy Yellowstone, USA, Ameryka Północna

Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. W 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Gdy pierwszy Europejczyk opisał cuda tego parku, nikt mu nie uwierzył, zarzucając, że zmyśla. Rzeczywiście ciężko uwierzyć w żółte góry, kolorowe jeziora i gejzery wybuchające z dokładnością szwajcarskiego zegarka.

7. Park Narodowy Sagarmatha, Nepal, Azja

Park leży w północno-wschodnim Nepalu, w paśmie Wielkich Himalajów. Prawie cała powierzchnia Parku położona jest powyżej 3000 m n.p.m.. Na terenie parku znajduje się Everest i siedem innych himalajskich kolosów o wysokości przekraczającej 7 tys. m. Park obejmuje ośnieżone górskie szczyty (ich wysokość waha się od 2800 do 8848 m), lodowce, głębokie doliny zamieszkane przez rzadkie zwierzęta takie jak pantera śnieżna czy panda mała.

8. Park Narodowy Kruger, RPA, Afryka

Park Narodowy Krugera to znany i ceniony rezerwat w Republice Południowej Afryki. Reputację swoją zawdzięcza dzięki żyjącym tam zwierzętom. Występuje tu cała Wielka Piątka, w tym około 1300 białych i 200 czarnych, potężnych nosorożców. I wiele innych zwierzaków, np. majestatyczne słonie, żyrafy, zebry, krokodyle, dostojny lwy, hipopotamy, gepardy, bawoły, zwinne lamparty czy liczne gatunki małp w ich naturalnym, nieskażonym ludzką ręką środowisku.

9. Park Narodowy Denali, Alaska

Park Denali znajduje się na Alasce, największym i najbardziej na północ wysuniętym stanie USA. Po parku można jeździć tylko żółtym busem (inne samochody nie mają wstępu). Goście mają okazję zobaczyć niedźwiedzie grizli, szare wilki, łosie oraz pływające w górskich rzekach łososie. Te ostatnie zwierzęta można zjeść w każdej parkowej restauracji. Można zjeść posiłek w restauracji z widokiem na najwyższy szczyt Ameryki Północnej McKinley (6194 m n.p.m.). Wiecznie ośnieżony sześciotysięcznik w jeżyku Indian nazywa się właśnie Denali. Warunki pogodowe na Alasce nie należą do najłatwiejszych – przez 9 miesięcy panuje tam zima, wieje silny wiatr, a drogi są nieprzejezdne. Jednak coś za coś. W tym miejscu można podziwiać spektakularne zorze polarne.

10. Park Narodowy Sipadan, Malezja, Azja

Sipadan jest niedużą wyspą i rezerwatem przyrody. Okoliczne miejsca nurkowe, zaliczane do ścisłej światowej czołówki, są domem dla ponad 3 tysięcy gatunków ryb i setek gatunków korali. Niezwykłe bogactwo rafy koralowej plus gwarancja spotkania się w oko w oko z rekinem czy żółwiem przyciąga wielu turystów. Każdy kto lubi nurkować, marzy o tym miejscu.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się więcej tutaj! 🙂