Mieszkańcy trzech syberyjskich miast zareagowali szokiem i konsternacją na widok czarnego śniegu, spadającego z nieba. Skąd ta dziwna anomalia pogodowa?
Brudny, ciemny śnieg najprawdopodobniej został spowodowany zanieczyszczeniami powietrza. Niektórzy wskazują na sporą liczbę kopalni i fabryk, które sąsiadują z Prokopjewskiem, Kisielowskiem i Lenińskiem Kuźnieckim – to właśnie te miasta dotknął czarny śnieg. Ogrom zanieczyszczeń i szkodliwych substancji wytwarzanych przez fabryki mógł przyczynić się do powstania niecodziennego opadu.
Inni za przyczynę wytworzenia się czarnego śniegu wskazują awarię, na skutek której urządzenia filtrujące w jednej z fabryk przestały działać. Anatoly Volkov właściciel fabryki w Prokopjewsku przyznał się do tego uchybienia. Przyjęcie jego wyjaśnienia świadczyłoby, że czarny śnieg jest jedynie jednorazowym wypadkiem.
Tymczasem w okolicy wspomnianych miast czystość powietrza pozostawia sobie wiele do życzenia. Przeprowadzone testy wykazały, że poziom zanieczyszczenia podwójnie przekroczył limity bezpieczeństwa. Co więcej, czarny śnieg nie wytworzyłby ze względu na brak działającego filtru w jednej fabryce – prawdopodobnie jest efektem długotrwałych zaniedbań ze strony kopalni i zakładów przetwarzających węgiel. Ze względu na ich uchybienia pył węglowy wymieszał się z czystym powietrzem, a także ze śniegiem, i to razem z nim spadł na ziemie. Sprawę bada prokuratura – na razie mówi się o oskarżeniu okolicznych fabryk za brak stosowania filtrów i negatywny wpływ na środowisko.
Podobna sytuacja miała już miejsce w Rosji kilkakrotnie, co dowodzi, jak bardzo zanieczyszczone powietrze wdychają ludzie w tamtejszych rejonach. Ile z unoszącego się pyłu węglowego trafiło do ich płuc?
Mieszkańcy nie bez powodu nie są zadowoleni z sytuacji. Swoją złość i żal wyrażali na portalach społecznościowych, gdzie publikowani zdjęcia czarnego śniegu.
– Brak systemów oczyszczenia, całe to marnotrawstwo, kurz, brud, węgiel. My i nasze dzieci oddychamy tym wszystkim. To istny koszmar. – napisał jeden z mieszkańców Syberii. – Rząd zakazał palenia papierów w miejscach publicznych, ale pozwala nam na wdychanie pyłu węglowego. – dodał inny komentujący. Niektórzy zwracali również uwagę na to, że zaniedbania i zanieczyszczenia nie znikną ot tak. Rząd przyzwala na precedensy tego typu, bo traktuje Syberię jedynie jako miejsce na wydobywanie węgla. Kopalnie nastawione są na zysk, nawet kosztem pogorszenia warunków życia okolicznych ludzi. Ich zdrowie schodzi na dalszy plan, zostaje pokryte grubą warstwą węglowego pyłu unoszącego się w powietrzu.
Is this what snow looks like in hell? EERIE BLACK SNOW falls in Siberia, Russia #snow #black #pollution #Russia https://t.co/szVuJz0TVg via @Strange_Sounds pic.twitter.com/IVCoxDU3f1
— Strange Sounds (@Strange_Sounds) February 15, 2019
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Artykuł: źródło