Na autostradzie Krakowa powstanie dodatkowy trzeci pas

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Są szanse na zmniejszenie tworzących się regularnie korków na autostradowej obwodnicy Krakowa.

Na A4, na mierzącym aż 17 kilometrów odcinku od węzła Balice do ul. Kąpielowej, powstanie dodatkowy trzeci pas. To bardzo dobra wiadomość dla kierowców. Jednak zanim to nastąpi, będą musieli poczekać kilka lat.

Minister Andrzej Adamczyk podpisał właśnie tzw. Program Inwestycji, co gwarantuje zabezpieczenie pieniędzy na te prace. A mogą one kosztować nawet ponad 1,5 miliarda złotych.

- Advertisement -

– Autostrada A4 pełni bardzo ważną funkcję dla Małopolski, a jednocześnie stanowi południową obwodnicę dla Krakowa. Już dziś duże natężenie ruchu na tym odcinku powoduje, że trasa wyczerpała zaplanowaną przepustowość. Rozbudowa A4 na odcinku, na którym kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku jest niezbędna – przekonuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj: Monika Kasiak to najlepszy kierowca autobusu miejskiego w Krakowie

A4 na tym odcinku została wybudowana w latach 1986-1995 w przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu z pasami awaryjnymi w każdym kierunku. Według danych ruch na tym odcinku już w 2015 roku wynosił 64 tys. pojazdów na dobę. A od tego czasu samochodów na drodze jest coraz więcej. 

Poza tym, że zostaną poszerzone obie jezdnie A4 do trzech pasów, rozbudowane zostaną także węzły Kraków Balice i Kraków Skawina. Ma to ułatwić dojazd m.in. właśnie do lotniska w Balicach.

Zaplanowano także wykonanie m.in. dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych, dróg dojazdowych, a także przebudowę i budowę urządzeń infrastruktury technicznej i wykonanie elementów wyposażenia drogi: barier, oznakowania, systemu zarządzania ruchem.

Czytaj: Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Jedynym minusem jest termin realizacji inwestycji. Przewidziano ją na lata 2027-2029, ale projektowanie ma rozpocząć się już w przyszłym roku. 

„Ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przewidziano na styczeń 2022 r. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, co jest planowane w 2024 r. Zatem prace modernizacyjne na Południowej Obwodnicy Krakowa ruszą po tym, jak zostanie oddane do ruchu północne ekspresowe obejście miasta” – informuje Ministerstwo Infrastruktury.