Miejsca, które zabiorą Cię w świat Harry’ego Pottera. To tam kręcono filmy o czarodzieju

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Są tutaj fani Harrego Pottera? Zapraszam Was w podróż do miejsc związanych z czarodziejem. 

Trudno uwierzyć, że czarodziej nie jest już małym chłopcem, ale minęło już ponad 20 lat od opublikowania pierwszej książki z serii JK Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Ponad 500 milionów książek sprzedało się w ekspresowym tempie, a później rekordowa liczba osób udała się do kin. Potteromania jest światowym fenomenem, napędzanym przez fanów pragnących połączyć się ze wspaniałym światem czarodzieja.

- Advertisement -

Jeżeli jesteś prawdziwym fanem Harry’ego Pottera – musisz poznać te miejsca!

1. Christ Church, Uniwersytet Oksfordzki

Zdjęcie: Shutterstock

 

Christ Church College — jedno z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu w Oksfordzie. Kręcono w nim sceny do filmów o Harrym Potterze. Pierwowzorem czarodziejskiej Wielkiej Sali był Great Hall znajdujący się w Christ Church, a schody prowadzące do jadalni były wykorzystane w scenach z filmów „Harry Potter i kamień filozoficzny” i „Harry Potter i komnata tajemnic”. Budowa Wielkiej Sali zajęła 18 tygodni, pochłonęła 100 ton gipsu.

2. Dworzec Kings Cross St. Pancras  i Peron 9 i 3/4

Zdjęcie: Shutterstock

Punktualność to pierwsze czego uczą się młodzi czarodzieje, ponieważ na dworcu King’s Cross w Londynie, z Peronu 9 i 3/4 odjeżdża tylko jeden pociąg. To właśnie na tym dworcu znajdował się najsławniejszy peron przenoszący w czarodziejski świat. Z Peronu 9 i 3/4 można było ze świata mugoli przedostać się do świata magii i wsiąść do pociągu prowadzącego bezpośrednio do Hogwartu.

Aktualnie na dworcu w Londynie, aby uczcić to sławne miejsce postawiono tabliczkę z napisem Peron 9 i 3/4 oraz znikający wózek z bagażem prawdziwych czarodziejów – każdy fan Harrego Pottera musi tam sobie zrobić zdjęcie.

3. Leadenhall Market w Londynie

Zdjęcie: Shutterstock

Dla mugoli ten pokryty targ z ozdobnym dachem sprzedaje świeżą żywność, ale czarownice i czarodzieje znają ją jako ulicę Pokątną i Przeciekający Kocioł. To tutaj Harry kupił sobie swoją pierwszą różdżkę.

4. Goathland, Północne Yorkshire

Zdjęcie: Shutterstock

W Harrym Potterze: Hogsmeade Station to miejsce, w którym Harry i jego koledzy wysiadają z pociągu Hogwarts Express, aby udać się do szkoły w Hogwarcie. Hogsmeade to miejsce, w którym swój wolny czas uczniowie Hogwartu spędzali najchętniej.

5. Zamek Alnwick, Anglia

Zdjęcie: shotonlocation-eng.blogspot.com

 

Teren za Hogwartem, gdzie Harry i jego koledzy z klasy mieli swoją pierwszą w życiu lekcje latania na miotle. Sceny nauki latania w otoczeniu Hogwartu oraz sceny awaryjnego lądowania samochodu Harrego nakręcono w drugim co do wielkości (po zamku królewskim w Windsorze) zamieszkałym zamku w Anglii.

6. Londyńskie Zoo

Zdjęcie: blog.pickyourtrail.com

 

Londyńskie Zoo to miejsce, w którym w czasie akcji filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Harry odkrywa, że jest Wężousty, a więc zna płynnie język węży.

7. Bodleian Library

Zdjęcie: jondi.fr

 

Z filmem związane są dwa miejsca. Divinity School była inspiracją do stworzenia skrzydła szpitalnego, a średniowieczna Duke Humphries Library posłużyła w scenie, gdzie Harry Potter przebrany w niewidzialny płaszcz, poszukiwał wskazówek w bibliotece Hogwartu. Divinity School można odwiedzić samodzielnie. Duke Humphries Library można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem o określonych godzinach.

8. New College

Zdjęcie: harrypotter.wikia.com

 

New College warto odwiedzić nie tylko ze względu na wielki, wiekowy dąb, który pojawił się w części pt. „Harry Potter i Czara Ognia”, ale także ze względu na niezwykle klimatyczne wnętrza czy na zachowane mury miejskie, które wkomponowano w ogród znajdujący się na tyłach New College.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą nową stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl