Mercedes Benz zainwestuje blisko Wrocławia ponad 4,7 mld złotych

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Pierwsza na świecie fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa powstanie w położonym około 70 km od Wrocławia Jaworze.

Mercedes Benz zainwestuje ponad 1 miliard euro (4,7 miliarda złotych) w fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych w południowo-zachodniej gminie Jawor w Polsce — poinformował szef działu pojazdów użytkowych firmy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

- Advertisement -

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, Mathias Geisen powiedział, że firma planuje produkować „pojazdy przyszłości w Jaworze”.

Dodał, że po raz pierwszy Mercedes Benz będzie produkował w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze i że będzie to krok w kierunku bezemisyjnej mobilności.

Chwaląc plan inwestycyjny Morawiecki powiedział: „Zaufanie, jakim Mercedes Benz obdarzył Polskę, jest wyraźnym wskaźnikiem tego, jak Polska rozwija swój sektor produkcyjny i jak tworzy najlepsze warunki zarządzania i produkcji zarówno dla polskich, jak i zagranicznych inwestorów”.

Dodał, że inwestycja jest ważna, bo oznacza setki nowych miejsc pracy.

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii dzięki inwestycji powstanie ponad 2,5 tys. nowych miejsc pracy.

„Naszą ambicją jest oferowanie najbardziej pożądanych samochodów dostawczych i usług. W tym celu musimy być wysoce innowacyjni i konkurencyjni we wszystkich obszarach. Jednocześnie musimy chronić naszą działalność w perspektywie długoterminowej. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest reorganizacja naszej europejskiej sieci produkcyjnej” – powiedział Geisen, szef Mercedes‑Benz Vans.

„Decyzja dla Jawora w Polsce to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Nie tylko repozycjonujemy nasze produkty, ale także zabezpieczamy cały łańcuch wartości na przyszłość: od zaopatrzenia, przez produkcję, aż po logistykę i sprzedaż. Dlatego inwestujemy w naszą nową architekturę całkowicie elektrycznych samochodów dostawczych. W ten sposób również w przyszłości zapewnimy sobie wiodącą pozycję w dziedzinie w pełni elektrycznych lekkich samochodów dostawczych. Jednocześnie zachowujemy długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie”.

Czytaj: Mercedes-Benz Vision EQXX – przyszłość już tu jest

„Podpisaliśmy memorandum intencyjne z polskim rządem i innymi polskimi partnerami gospodarczymi. To pokazuje, że wykorzystujemy doskonałe warunki i wspólną infrastrukturę w powstałej jaworskiej lokalizacji do budowy nowego zakładu do produkcji samochodów dostawczych – dodał Geise.

„Ponieważ elastycznie produkujemy samochody dostawcze z napędem spalinowym i elektrycznym we wszystkich naszych istniejących fabrykach, w Jaworze zbudujemy naszą pierwszą fabrykę napędzaną wyłącznie energią elektryczną. W ten sposób wyznaczamy nowe standardy i idziemy naprzód na naszej drodze do zrównoważonej, w pełni elektrycznej mobilności”.

W przyszłości mają tam być produkowane „duże samochody dostawcze” firmy. „Konsekwentnie koncentrując się” na produkcji w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, Mercedes-Benz Vans dąży do osiągnięcia przewagi w zakresie wydajności, a tym samym do znacznej poprawy swojej konkurencyjności. Ustanowiona lokalizacja umożliwia dywizji Van „optymalizację kosztów i łańcucha dostaw oraz energooszczędną produkcję samochodów dostawczych nowej generacji”.

Decyzja o lokalizacji i konkretnej realizacji projektu zależy jeszcze od ostatecznego spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy na inwestycję w Jaworze. Mercedes-Benz Cars od 2019 roku produkuje w Jaworze silniki spalinowe, a od 2021 akumulatory.

Czytaj: Ferie zimowe 2023. Kiedy są w województwie dolnośląskim?

Morawiecki dodał, że wyraźnie widać, że duże firmy technologiczne zmieniają swoje modele działania, „zwłaszcza w obliczu wyzwań postpandemicznych, wojny na Ukrainie i zmian technologicznych”.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, powiedziała, że inwestycja udowodniła, że Polska jest nadal dobrym miejscem do inwestowania pomimo pandemii i wojny na sąsiedniej Ukrainie.