Tegoroczna edycja festiwalu Malta będzie trwać od 27 czerwca do 3 lipca. Hasłem 32. edycji Malta Festival Poznań jest „Świat w uścisku”. Organizatorzy zapewniają, że podczas festiwalu muzycy, performerki, cyrkowcy i tancerki przejmą we władanie Poznań.
„Świat w uścisku”: 27.06 – 3.07
„W świecie, w którym uścisk ma charakter przemocowy i opresyjny chcemy stworzyć łączący, otwarty i różnorodny festiwal. Nie mamy bezpośredniego wpływu na rzeczywistość, ale możemy działać na drugiej linii. Zależy nam, aby festiwal nie był tylko prezentacją najważniejszych spektakli sezonu, ale również wyrazem wsparcia, solidarności i pozytywnej energii, a także międzykulturową przestrzenią, w której wspólnie zadbamy o lepsze jutro” – piszą organizatorzy.
Start 27 czerwca, 7 dni, 148 wydarzeń, 535 artystów i artystek, 28 lokalizacji. Widzimy się na Malta Festival Poznań 2022.
Czytaj: Skoki bungee nad Maltą będą niezapomnianą przygodą!
„Cały smutek Belgii”.
Luk Perceval wraz z NTGent przyjadą do Poznania ze spektaklem „Cały smutek Belgii”. Wielkie widowisko teatralne odbędzie się 𝟮 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮, w przedostatni dzień Malta Festival Poznań 2022 w Arena Poznań.
Luk Perceval pokaże w Poznaniu swój tryptyk „Cały smutek Belgii” – trylogię, w której przygląda się historii Belgii – państwa bez narodu, wewnętrznie podzielonego, w którym jak w soczewce skupiają się problemy dzisiejszej Europy (jej kolonizacyjnej przeszłości, masowej imigracji, wielokulturowości).
Przedstawienie, które jest przeniesieniem tematu skomplikowanej, belgijskiej tożsamości narodowej na teatralne deski, będzie okazją do obejrzenia po raz pierwszy wszystkich części trylogii razem, w formie całodziennego performansu teatralnego.
Czytaj: Jak wakacje to kierunek… STARY PORT! Można wypożyczyć kajaki i motorówki
„Circus Beyond the Tricks. New Perspectives”
Festiwal Malta jest jednym z grantobiorców International Visegrad Fund, czyli Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego! Dzięki temu wsparciu na przełomie czerwca i lipca zovaczymy trzy spektakle nowocyrkowe, łączące w sobie elementy teatru, klaunady, akrobatyki, żonglerki i muzyki.
„Circus Beyond the Tricks. New Perspectives” to projekt, w ramach którego zobaczymy artystów z państw Grupy Wyszehradzkiej: CirKusKus i Campana Batucata ze Słowacji ze spektaklem „Circus Batucada”, Michała Walczaka z Polski z „Inwazją Klaunów – cyrkopunkowym zespołem eventowym” oraz V.O.S.A. Theatre & Sunriders z Czech z projektem „C’est La… Wheel”.
Poza tym w programie polskim i zagranicznym: liczne spektakle, sztuki wizualne, wystawy i instalacje dźwiękowe, pokazy filmowe, spotkania, performance, tańce i sztuki teatralne.
Miasteczko festiwalowe: nowa lokalizacja
Miasteczko festiwalowe zostanie wybudowane w parku Fryderyka Chopina i na Wolnym Dziedzińcu UMP oraz pl. Kolegiackim. Odbędą się tam spektakle plenerowe, operujące językiem uniwersalnym, łączącym ludzi różnych pokoleń, zawodów, kultur (Générik Vapeur, V.O.S.A., Cirkus-kus, Michała Walczaka), jak i spektakle przeniesione na otwartą scenę z desek Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Będą koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wspólne śniadania oraz dyskusje Forum, w których wezmą udział m.in. Oksana Zabużko, Khedi Alieva, Sylwia Chutnik, Myroslava Keryk, Agata Sikora, Maciej Zaremba Bielawski, Patrycja Sasnal, Piotr Siemion.
„32. edycja festiwalu Malta odbędzie się pomimo przeciwieństw na świecie. „Świat w uścisku” to hasło tegorocznego festiwalu. To świat w uścisku: kryzysu klimatycznego, migracyjnego, drożyzny, a przede wszystkim wojny, ale ma też inny aspekt. Ten uścisk to także uścisk solidarności, przyjaźni, wsparcia” – mówi dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.
Drogie Mamy! Już dziś zapraszamy Was wraz ze swoimi pociechami do strefy Wolno Dzieciom na Malta Festival Poznań 2022. Na przełomie czerwca i lipca odbędą się tam warsztaty, spektakle familijne i działania animacyjne. Zarezerwujcie dla siebie czas w przyjaznej przestrzeni zabawy i edukacji.
Program Malta Festival Poznań 2022 powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe. Wojna w Ukrainie wzmocniła potrzebę organizatorów na stworzenia festiwalu będącego przestrzenią upodmiotowienia i radykalnego zbiorowego marzenia o bardziej równościowym jutrze.
Jak co roku będzie wspólne siedzenie na trawie, tańce, wspólne przeżywanie działań performerów, tancerek, muzyków, aktorek, a także cyrkowców – żonglerek i klaunów, akrobatek, którzy na czas festiwalu przejmą we władanie miasto.