Kraków: Sylwester odwołany ze względu na nowe obostrzenia rządu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W związku z nowymi obostrzeniami rządu dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa ogłoszonymi 17 grudnia przez Ministra Zdrowia, które zakładają od 28 grudnia 2020 roku kwarantannę narodową, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizatorzy Sylwestra w Krakowie, podjęli decyzję o odwołaniu działań zaplanowanych na dzień 31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r.

Decyzję tę podjęli z powodu wprowadzenia zakazu przemieszczania się od godziny 19:00 w Sylwestra, aż do 6:00 rano w Nowy Rok. 

Sylwester w tym pechowym roku miał być inny. Jeszcze niedawno pisałam o tym, że mieliśmy spacerować, oglądając artystyczne instalacje audiowizualne. A teraz takie wieści… 

- Advertisement -

Jednak po wprowadzeniu kwarantanny narodowej, dla Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego najbardziej liczy się bezpieczeństwo krakowian i krakowianek. 

– Mając na uwadze najnowsze obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne i wprowadzenie „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia, postanowiliśmy zrezygnować ze wspólnego witania Nowego Roku w Krakowie. Wyłonione w otwartym konkursie prace, które miały być prezentowane na miejskich placach oraz reprezentacyjnych ulicach i alejach zobaczymy – ale dopiero w 2021 roku, gdy reżimy sanitarne zelżeją. O planowanej dacie prezentacji instalacji powiadomimy stosownym komunikatem – piszą w oficjalnym komunikacie organizatorzy.

– Zdecydowaliśmy się jako jedyne w Polsce miasto na organizację zupełnie innej formuły wspólnego, symbolicznego żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku, ale ze względu na „narodową kwarantannę”, musimy zrezygnować z prezentowania w przestrzeni miasta zaplanowanych instalacji artystycznych. Nie chcemy, by mieszkańcy Krakowa spotykali się tłumnie w godzinach, w których będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

31 grudnia i 1 stycznia w całym Krakowie miało stanąć 11 instalacji artystycznych. 10 spośród nich zostało wyłonionych w ogłoszonym w listopadzie konkursie.

Czytaj: Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media. Trwa konkurs na sylwestrową instalację artystyczną!

Na Rynku Głównym miała stanąć największa z nich – Brama Otwarta. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal mieszkańcy miasta i jego goście mieli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy Rok.

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. Prace nad instalacjami są już na tyle zaawansowane, że mieszkańcy je zobaczą. Artyści przygotowali już szczegółowe projekty, zamówili materiały i przygotowali wizualizacje, dlatego zdecydowaliśmy, że pokażemy je w przyszłym roku, kiedy znów będzie można wspólnie spotykać się w przestrzeni miejskiej. Kiedy to nastąpi, obecnie nie wiemy, jednak do tego projektu na pewno wrócimy w 2021 roku – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Czytaj: Koronawirus w Krakowie i Małopolsce: ile jest zakażeń? Ile osób zmarło?

– Apelujemy, by tym razem witać Nowy Rok w rodzinnym gronie – by za rok móc świętować razem na krakowskim rynku oraz innych miejskich placach. Wkrótce zostaną ogłoszone wydarzenia, które w sylwestrowy wieczór będzie można oglądać za pośrednictwem pierwszej miejskiej platformy VOD PLAY KRAKÓW – podsumowują w komunikacie organizatorzy.

Szukasz pracy w Krakowie? Koniecznie zajrzyj do pl.jooble.org