Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował dziś najnowsze zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, w trzech kategoriach: największej liczby dni smogowych w roku, najwyższego stężenia pyłów oraz najbardziej rakotwórczego powietrza.
Polski Alarm Smogowy co roku publikuje ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.
W tym roku na pierwszym miejscu wszystkich trzech rankingów – opartych na zweryfikowanych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2020 rok – jest Nowy Targ, a w czołowej szesnastce znalazło się aż 7 miejscowości z Małopolski!
W komentarzu PAS czytamy, że „w Nowym Targu odnotowuje się najgorszą jakość powietrza w całej Unii”. Wymiana kopciuchów będących głównym źródłem trucizn idzie tam opornie (701. miejsce w Polsce w rankingu Czystego Powietrza w III kwartale 2021). Tymczasem władze swoją skupiły się na… przeniesieniu stacji pomiarowej w miejsce bardziej oddalone od smogu.
Nowy Targ to teraz najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce – wynika z rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Kraków może się cieszyć.
Co robią mieszkańcy Krakowa, gdy wyjeżdżają do innego miasta? Kładą się pod rurą wydechową samochodu, aby poczuć krakowskie powietrze – to powiedzenie długo krążyło wśród mieszkańców stolicy Małopolski.
Nie bez powodu. Przez wiele lat Kraków był ogłaszany co roku jako miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na mapie Europy, znajdując się w czołówce rankingów najbardziej najbardziej zanieczyszczonych miast Starego Kontynentu, jak i całego świata.
Czytaj: Justin Bieber wystąpi w Krakowie!
Dziś zaczyna się to pomału zmieniać. Kraków już drugi rok z rzędu nie znalazł się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, jak wynika z opublikowanego dzisiaj rankingu Polskiego Alarmu Smogowego.
– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów, nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Teraz to się zmieniło. Nowy Targ pokonał wszystkich – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS.
W Nowym Targu czujniki GIOŚ odnotowały w ciągu roku aż 90 dni smogowych (niemal co czwarty dzień roku i większość dni w sezonie grzewczym!), a w zajmującej czwarte miejsce w kraju (po Nowej Rudzie i Pszczynie) Suchej Beskidzkiej – 72 dni smogowe; w Zabierzowie takich śmiertelnie groźnych dla mieszkańców dni było 67. W czołówce tego potwornie smutnego zestawienia znalazły się także: Oświęcim (65 dni smogowych w roku), Skawina (50 dni) i Tuchów (50 dni).
Najwyższe roczne stężenia PM10 także było w Nowym Targu – z 42 mikrogramami na metr sześcienny. Zostawił w tyle całą konkurencję ze Śląska i Małopolski. W Nowym Sączu, Oświęcimiu i Skawinie stężenie sięgało 34, a w Zabierzowie 33.
W rankingu zatytułowanym „Miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem (największym rocznym stężeniem benzo(a)pirenu)” – Nowy Targ zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Nową Rudę o prawie dwie długości!
Stężenie kancerogennego obłoku wyniosło tu katastrofalne 18 nanogramów na metr sześcienny – przy normie Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącej 0,12 (150 razy mniej!!!) i normie krajowej wynoszącej 1!
Pomiary GIOŚ jasno dowodzą, że powietrze w Nowym Targu, zamiast się poprawiać – jak w Krakowie, Zielonkach czy Liszkach – co roku się pogarsza! To straszna wiadomość.
Wysoko na liście tego deprymującego zestawienia znalazł się także Nowy Sącz (norma krajowa przekroczona 11 razy, światowa – 92 razy), potem Sucha Beskidzka (10), Rabka Zdrój (9) i Tuchów (9). Ciut lepszym powietrzem oddychali mieszkańcy Oświęcimia i Olkusza (po 7) oraz Bochni i Zakopanego (po 6).
Lokalne władze wymienionych gmin postanowiły przyspieszyć walkę ze smogiem. Zakaz stosowania węgla zamierzają wprowadzić niektórzy samorządowcy, m.in. ze Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic, miast Nowy Targ i Oświęcim, Rabki-Zdrój oraz gminy Czarny Dunajec.
Niestety, nie każdy się tym przejął. Niektórzy postanowili podejść do sprawy z drugiej strony, co wywołało oburzenie wszystkich, którym zależy na zdrowiu.
– Otrzymaliśmy informację, że w Nowym Targu, wskutek zabiegów lokalnych władz, zmieniona zostanie lokalizacja punktu pomiarowego. Ma on stanąć w miejscu o znacząco niższym stężeniu zanieczyszczeń, gdzie właściwie kończy się obszar zabudowy. To tak, jakby chory na zapalenie płuc, zamiast się leczyć, postanowił wyjąć termometr spod pachy i włożyć go do kieszeni, by twierdzić, że nie ma gorączki – komentuje ostro Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Przerażające jest to, że wśród smogowych liderów nie brakuje uzdrowisk: na wysokiej pozycji znalazły się śląskie Goczałkowice-Zdrój i małopolska Rabka-Zdrój. W tej ostatniej stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy. A ludzie, zwłaszcza dzieci, przyjeżdżają tutaj leczyć się m.in. na płuca…
– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów, nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS. To zmieniło się w ostatnim roku. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej – dodaje Piotr Siergiej – od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 oscyluje wokół 18 ng/m3. To 1800 procent dopuszczalnej w Polsce normy!
Od 2019 roku w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie znajdziemy już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza we wszelkich rankingach Alarmu Smogowego. Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki. Czytaj: Wiele zimowych atrakcji w Tauron Arenie Kraków