Kraków już nie jest liderem smogu w Polsce. Jakie miasto ma gorsze powietrze?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował dziś najnowsze zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, w trzech kategoriach: największej liczby dni smogowych w roku, najwyższego stężenia pyłów oraz najbardziej rakotwórczego powietrza.

Polski Alarm Smogowy co roku publikuje ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

W tym roku na pierwszym miejscu wszystkich trzech rankingów – opartych na zweryfikowanych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2020 rok – jest Nowy Targ, a w czołowej szesnastce znalazło się aż 7 miejscowości z Małopolski!

- Advertisement -

W komentarzu PAS czytamy, że „w Nowym Targu odnotowuje się najgorszą jakość powietrza w całej Unii”. Wymiana kopciuchów będących głównym źródłem trucizn idzie tam opornie (701. miejsce w Polsce w rankingu Czystego Powietrza w III kwartale 2021). Tymczasem władze swoją skupiły się na… przeniesieniu stacji pomiarowej w miejsce bardziej oddalone od smogu.

Nowy Targ to teraz najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce – wynika z rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Kraków może się cieszyć. 

Co robią mieszkańcy Krakowa, gdy wyjeżdżają do innego miasta? Kładą się pod rurą wydechową samochodu, aby poczuć krakowskie powietrze – to powiedzenie długo krążyło wśród mieszkańców stolicy Małopolski.

Nie bez powodu. Przez wiele lat Kraków był ogłaszany co roku jako miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na mapie Europy, znajdując się w czołówce rankingów najbardziej najbardziej zanieczyszczonych miast Starego Kontynentu, jak i całego świata.

Czytaj: Justin Bieber wystąpi w Krakowie!

Dziś zaczyna się to pomału zmieniać. Kraków już drugi rok z rzędu nie znalazł się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, jak wynika z opublikowanego dzisiaj rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. 

Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów, nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Teraz to się zmieniło. Nowy Targ pokonał wszystkich – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

W Nowym Targu czujniki GIOŚ odnotowały w ciągu roku aż 90 dni smogowych (niemal co czwarty dzień roku i większość dni w sezonie grzewczym!), a w zajmującej czwarte miejsce w kraju (po Nowej Rudzie i Pszczynie) Suchej Beskidzkiej – 72 dni smogowe; w Zabierzowie takich śmiertelnie groźnych dla mieszkańców dni było 67. W czołówce tego potwornie smutnego zestawienia znalazły się także: Oświęcim (65 dni smogowych w roku), Skawina (50 dni) i Tuchów (50 dni).

Najwyższe roczne stężenia PM10 także było w Nowym Targu – z 42 mikrogramami na metr sześcienny. Zostawił w tyle całą konkurencję ze Śląska i Małopolski. W Nowym Sączu, Oświęcimiu i Skawinie stężenie sięgało 34, a w Zabierzowie 33.

W rankingu zatytułowanym „Miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem (największym rocznym stężeniem benzo(a)pirenu)” – Nowy Targ zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Nową Rudę o prawie dwie długości! 

Stężenie kancerogennego obłoku wyniosło tu katastrofalne 18 nanogramów na metr sześcienny – przy normie Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącej 0,12 (150 razy mniej!!!) i normie krajowej wynoszącej 1! 

Pomiary GIOŚ jasno dowodzą, że powietrze w Nowym Targu, zamiast się poprawiać – jak w Krakowie, Zielonkach czy Liszkach – co roku się pogarsza! To straszna wiadomość. 

Wysoko na liście tego deprymującego zestawienia znalazł się także Nowy Sącz (norma krajowa przekroczona 11 razy, światowa – 92 razy), potem Sucha Beskidzka (10), Rabka Zdrój (9) i Tuchów (9). Ciut lepszym powietrzem oddychali mieszkańcy Oświęcimia Olkusza (po 7) oraz Bochni Zakopanego (po 6).

Lokalne władze wymienionych gmin postanowiły przyspieszyć walkę ze smogiem. Zakaz stosowania węgla zamierzają wprowadzić niektórzy samorządowcy, m.in. ze Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic, miast Nowy Targ i Oświęcim, Rabki-Zdrój oraz gminy Czarny Dunajec.

Niestety, nie każdy się tym przejął. Niektórzy postanowili podejść do sprawy z drugiej strony, co wywołało oburzenie wszystkich, którym zależy na zdrowiu. 

– Otrzymaliśmy informację, że w Nowym Targu, wskutek zabiegów lokalnych władz, zmieniona zostanie lokalizacja punktu pomiarowego. Ma on stanąć w miejscu o znacząco niższym stężeniu zanieczyszczeń, gdzie właściwie kończy się obszar zabudowy. To tak, jakby chory na zapalenie płuc, zamiast się leczyć, postanowił wyjąć termometr spod pachy i włożyć go do kieszeni, by twierdzić, że nie ma gorączki – komentuje ostro Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Przerażające jest to, że wśród smogowych liderów nie brakuje uzdrowisk: na wysokiej pozycji znalazły się śląskie Goczałkowice-Zdrój i małopolska Rabka-Zdrój. W tej ostatniej stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy. A ludzie, zwłaszcza dzieci, przyjeżdżają tutaj leczyć się m.in. na płuca…

Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów, nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS. To zmieniło się w ostatnim roku. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej – dodaje Piotr Siergiej – od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 oscyluje wokół 18 ng/m3. To 1800 procent dopuszczalnej w Polsce normy!

Od 2019 roku w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie znajdziemy już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza we wszelkich rankingach Alarmu Smogowego. Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki. Czytaj: Wiele zimowych atrakcji w Tauron Arenie Kraków