Kraków: darmowa komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy

0
449
Kraków z bezpłatnym transportem dla uchodźców z Ukrainy. Zdjęcie: Facebook/Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską w Krakowie. Zarządzenie w tej sprawie 28 lutego podpisał prezydent Jacek Majchrowski.

Dokumentem uprawniającym do zwolnienia z opłat będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. A od dzisiaj, 1 marca, podmiotem uprawnionym do kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej będzie Rewizor Sp. z o.o. z filią w Krakowie.

„Zgodnie z podpisanym w poniedziałek zarządzeniem, do 31 marca 2022 r. – z uwagi na wprowadzenie 24 lutego stanu wojennego na terytorium Ukrainy – wprowadzone zostaną uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Zwolnienie z opłat dotyczy realizowanej na obszarze miasta oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, dla obywateli Ukrainy” – czytamy w komunikacie miasta.

Czytaj: „Wirtualny Urzędnik”, czyli Kraków przyjazny mieszkańcom

Zwolnienie z opłat przysługuje obywatelom Ukrainy na podstawie okazywanego oryginału dokumentu skierowania na pobyt w miejscu zakwaterowania wydanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie od 24 lutego.

Obywatele Ukrainy mogą już podróżować bezpłatnie w pociągach PKP Intercity, a także pociągach Kolei Małopolskich.

Wzór skierowania w niedzielę pojawił się na profilu na Facebooku Jacka Majchrowskiego.

To nie jedyna pomoc dla obywateli i obywatelek Ukrainy w Krakowie.

Od jutra (2 marca) ponownie będzie na Stadionie Miejskim im. Reymana zbiórka darów od osób indywidualnych. Teraz będzie zbiórka darów dla uchodźców wojennych, którzy są w Krakowie. W tej chwili najbardziej jest więc potrzebna żywność o przedłużonej ważności, odzież termiczna, opatrunki, śpiwory, koce, ładowarki oraz środki chemiczne. Zbiórka będzie trwała aż do odwołania, od jutra, od godz. 12:00 do 18:00, w weekend od 9:00 do 15:00.

Czytaj: Luzowanie obostrzeń. Urząd Miasta Krakowa znów dostępny dla mieszkańców