Na widok zdjęć modelek w dostojnych kwiatowych koronach przychodzą na myśl światowej klasy styliści i wizażyści high-fashion. Tymczasem jest to rodzimy projekt polskiej artystki, która zainspirowana folklorem postanowiła zawrzeć słowiańskie echa w awangardowym makijażu i nietypowych stylizacjach.
Projekt ETNO powstał dla magazynu MAKE UP TRENDY, lecz szybko zdobył uznanie wśród szerszej publiczności. Od jego powstania minęło kilka lat, jednak o zdumiewających owocach pracy Beaty Bojdy i Uli Kośki nie powinno się zapominać. Sesję wspominają także zagraniczne media; projekt ETNO pokazywany był m.in. w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii „Trzecie Oko”. Co stanęło za sukcesem projektu?
Projektując ETNO chciałam wykorzystać rękodzieło ludowe, ale ponieważ jestem studentką projektowania – mój projekt miał mieć wymiar ponadczasowy. Moim głównym założeniem było pokazanie wymierającego już rękodzieła, jakim jest bibułkarstwo. Pomogła mi w tym Edyta Cieślik Moczek, która zrobiła dla mnie te papierowe cuda, natomiast ja projektując kostiumy i makijaże starałam się stworzyć spójne dzieło. – Beata Bojda opowiada o swoim projekcie portalowi naTemat.pl
Połączenie rękodzieła, ludowości i folkloru z awangardową, nowoczesną sztuką makijażu dało wyjątkowy efekt. Całości dopełnia ręcznie wykonana biżuterię oraz kostiumy modelek, zaprojektowane lub przerobione przez artystkę i pomysłodawczynię projektu. Największą uwagę przyciągają kwiatowe korony.
We wcześniejszych pracach inspirowałam się już rękodziełem i wykorzystałam w swoich projektach między innymi koniakowskie koronki, więc sięgnęłam po papierowe kwiaty, z których w okolicach Opoczna robi się piękne pająki zawieszane pod sufitem. Urzekła mnie ich uroda, kolor, faktura i to, że tak naprawdę nic nie ograniczało moich projektów. – opisuje artystka.
Kolorowe kwiaty zostały wykonane z papierowej bibułki, stanowią efekt ręcznej pracy. Nadają nietypowego klimatu całej stylizacji, są pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy kulturą słowiańską a estetyką współczesną. Kolorowe chusty, kolorowe kwiaty nadają czasem egzotycznego charakteru, jednocześnie nawiązując do ludowości i zapraszając w daleką orientalną podróż.
Przeczytaj także: Niebezpieczny challenge krąży w Internecie. To wszystko sprawka nowej produkcji Netflixa
Oprócz charakterystycznej kwiatowej korony i oryginalnego makijażu zachwycają zdjęcia. Pierwszy cykl portretów został wykonany przez Ulę Kośkę. Zdjęcia projektu ETNO nie odstają poziomem od fotografii, które trafiają na okładki Vogue’a czy innych światowej klasy magazynów o modzie. Co więcej, okładka Beyonce z olbrzymią kwiatową koroną z wrześniowego numeru Vogue’a przypomina kwiatową estetykę Beaty Bojdy.
Obecnie projekt rozrósł się do kilku cykli, kilkunastu portretów wykonanych przez kilka różnych fotografów. Oprócz projektu ETNO artystka zajmuje się również tematyką ślubną oraz prowadzi warsztaty makijażu. Jej sztuka jest mieszanką stylów – łączy folklor z awangardą – ale jest również kombinacją różnych form – od rękodzieła przez makijaż aż po projektowanie kostiumów. Bukiet jej umiejętności jest niemal tak kolorowy, jak kwiatowe korony na głowach modelek.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ?
Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl