Kobieta zarażona wirusem HIV przekazała nerkę zarażonemu mężczyźnie.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Po raz pierwszy w historii kobieta zarażona wirusem HIV przekazała nerkę mężczyźnie, który również jest zarażony.

W tym tygodniu zespół z Johns Hopkins Medicine wykonał zabieg transplantacji i zapewnia, że oboje pacjenci czują się dobrze.

„Po raz pierwszy ktoś żyjący z HIV otrzymał pozwolenie na oddanie nerki, to coś wielkiego” – mówi Dorry Segev, profesor chirurgii w Johns Hopkins University School of Medicine. „Choroba, która była karą śmierci w latach 80., stała się tak dobrze kontrolowana, że ​​osoby żyjące z HIV mogą teraz uratować życie dzięki oddawaniu nerek – to niesamowite”.

- Advertisement -

Ludzie żyjący z HIV do tej pory nie byli w stanie oddać narządów, ponieważ obawiano się, że HIV jest zbyt dużym czynnikiem ryzyka. Ostatnie badanie Segeva i współpracowników, wykonane na 40 000 osobach z HIV, wykazały że nowe leki antyretrowirusowe są bezpieczne dla nerek, a osoby z dobrze kontrolowanym wirusem są wystarczająco zdrowe, aby je oddać.

Nina Martinez, 35-letnia dawczyni nerek żyjąca z HIV, nieświadomie zaraziła się wirusem w wyniku transfuzji krwi, którą otrzymała jako niemowlę. Ona i jej rodzina nie zdawali sobie sprawy, że jest nosicielką wirusa, dopóki nie skończyła 8 lat. Dzięki schematowi leczenia przeciwwirusowego żyje zdrowo jako konsultantka ds. Zdrowia publicznego, biegaczka maratońska, wolontariuszka badań klinicznych i rzeczniczka polityki.

W lipcu 2018 r. Martinez przeczytała na Facebooku, że przyjaciel, który również miał HIV, potrzebował przeszczepu nerki. Kobieta poczuła się zmuszona do szukania sposobu, by przynieść nadzieję swojemu przyjacielowi. Znająca proces badań medycznych i politykę zdrowia publicznego, odezwała się do Johns Hopkins.

Po skontaktowaniu się z Segevem w sprawie możliwości darowizny, Martinez udała się do Baltimore w październiku 2018 r., aby poddać się ocenie potencjalnego oddania nerki w The Johns Hopkins Hospital. Niestety w tym czasie jej przyjaciel umarł.

„Pomimo utraty mojego przyjaciela, chciałam iść naprzód z darowizną jako sposób na uhonorowanie go” – mówi Martinez. „Mogłam to zrobić dla kogoś innego, nie dlatego, że jestem wyjątkowa, ale dlatego, że jestem silna. Inni ludzie żyjący z HIV przede mną uczestniczyli w badaniach klinicznych, dzięki czemu mogłam nie tylko przetrwać, ale i prosperować. Moja kolej, aby to zrobić, zarówno dla mojego przyjaciela, na którym mi zależało, jak i dla wszystkich ludzi czekających na przeszczep”.

Podczas oceny zespół chirurgiczny potwierdził, że Martinez ma zdrowe nerki i niski poziom wiremii, co spełnia kryteria wymagane przez federalne zabezpieczenia HOPE. Po wyczyszczeniu pomyślnie przekazała nerkę odbiorcy, który chce pozostać anonimowy.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7wroclaw.pl