Strona główna Ciekawostki Jacek Kulm z wystawą „FORM” w poznańskiej galerii.

Jacek Kulm z wystawą „FORM” w poznańskiej galerii.

0
Jacek Kulm z wystawą „FORM” w poznańskiej galerii.

Jacek Kulm zadebiutował w 1969 roku wystawą w Galerii Nowa. Od wczesnych lat siedemdziesiątych związany był z wieloma teatrami w kraju i zagranicą min. z Poznańskim Teatrem Nowym, Teatrem Polskim, Teatrem Muzycznym i Polskim Teatrem Tańca. Od 5 grudnia w Galerii Jerzego Piotrowicza pod Koroną można zapoznać się z wystawą artysty pt. „FORM”.

Pierwszy Polski serial na platformie Netflix. Przeczytaj o premierze TUTAJ! 

Jacek Kulm urodzony w 1943 roku w Lublinie. 1946 – 50 mieszka w Szczecinie. Od 1950 na stałe przebywa w Poznaniu. W latach 1964- 1971 studia pedagogiczne o kierunku artystycznym oraz studia historyczne (UAM). 1965 składa egzamin z fotografii u prof. J. Czarneckiego. Od 1972 współpracuje z teatrami w kraju i za granicą: Teatr 8-go Dnia – Poznań, Teatr Aktora i Lalki Marcinek Poznań, Studium Wizji i Ruchu Lublin, Teatr Nowy – Poznań, Teatr Wielki Warszawa i Poznań, Teatr Polski – Poznań, Estrada Poznańska, Kabaret Tey, Polski Teatr Tańca – Poznań, Pantomima H. Tomaszewskiego – Wrocław, Pantomima Głuchych – Olsztyn, Estrada Poznańska Scena na Piętrze, Balhof Theater Hannower, Aegł Theater Hannower, Champs Elyseey Paryż, Opernhaus Hannower.

Od 1969 roku bierze czynny udział w konkursach pokazach, salonach i w około 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Członek ZAłKS-u, ZPAF-u i ZPAP-u. Mistrz Fotografii. Fotografią interesuje się od najwcześniejszych lat, w czym miał znaczny udział jego ojciec, Ryszard Kulm, znany polski artysta plastyk. Fotografii alternatywnej poświęca się od ok. 1974 roku i pozostaje jej wiemy do dzisiaj. Działa we wszystkich dyscyplinach sztuki, starając się łączyć je ze sobą. Stale poszukuje własnego indywidualnego kodu, w którym wszystkie dyscypliny sztuki byłyby równoważnie połączone ze sobą. Obecnie zajmuje się czynnie pedagogiką w dziedzinie fotografii artystycznej. Specjalizuje się głównie w fotografii teatralnej l portretowej.

Zawsze będę bronił fotografii analogowej. Zostałem wychowany w czasie, kiedy była tylko ta fotografia. O cyfrze wtedy jeszcze nikt nie myślał. Przeszedłem przez wszystkie etapy wtajemniczenia dzięki teorii Tadeusza Cypriana, własnym poszukiwaniom i pomocy różnych instytucji, z którymi współpracowałem, a które dawały pieniądze na tworzenie. Będę zawsze jej bronił bez względu na to, czy powróci, czy nie.

Hulajnogi elektryczne już na ulicach Poznania! Przeczytaj na F7Poznań!

W 2017 roku Jacek Kulm został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2017. W grudniu tego roku prace artysty pojawiają się na wystawie pt. „FORM”. Fotograf pokaże ujęte w magicznych kadrach kompozycyjne bryły na bazie aktu. Wernisażowi towarzyszył pokaz przestrzennej projekcji świetlnej w wykonaniu autora. Wystawa przy ulicy Kramarskiej 3 potrwa do 31 grudnia 2018 roku.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂