38 procent Polaków w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o czytelnictwie, o której poinformował dyrektor Biblioteki Tomasz Makowski w Jedynce.
Poziom czytelnictwa w Polsce, mierzony metodami Biblioteki Narodowej, nie jest powodem do chwały. W dobie wirtualnych treści domowe biblioteki są passe.
Zdaniem dyrektora BN nie można jednak mówić o kryzysie czytelnictwa w Polsce. – Użycie słów „kryzys czytelnictwa” sugeruje, że kiedyś społeczeństwo czytało, a teraz przestało czytać. A prawda jest taka, że pod tym względem w Polsce nigdy nie było zadowalająco – uważa Makowski.
Dyrektor Makowski powiedział, że poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się, ale na niskim poziomie. Tylko 9% Polaków przeczytało w ciągu roku co najmniej 7 książek.
POSŁUCHAJ TAKŻE: Japoński chór zaśpiewał hymn Polski. Posłuchajcie genialne wykonanie!
Według Tomasza Makowskiego, otoczenie ma duży wpływ na poziom czytelnictwa.
– Jeśli dorośli w rodzinie czytają, jeśli książki stoją w domu na półkach, to rzeczywiście będziemy je czytać. Natomiast jeśli nie czytają, tylko w 13% znajdziemy w takiej rodzinie czytelników. Wyraźniej widać to w grupie rówieśniczej. Jeżeli nie mamy czytających przyjaciół czy znajomych, to tylko w 5% będziemy czytelnikami – powiedział Makowski.
Młodzi ludzie po skończeniu szkoły przestają czytać
Gość Jedynki stwierdził, że kluczowym powodem niskiego czytelnictwa w Polsce jest to, że młodzież nie sięga po żadne książki po skończeniu szkoły.
– Głównym powodem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce jest to, że dzieci i młodzież nie kojarzą czytania z dorosłością, tylko ze szkołą. Jak kończą szkołę to przestają czytać – mówił Tomasz Makowski.
Dyrektor BN dodał także, że inwestycje w biblioteki są bardzo opłacalne w sensie społecznym. Są bowiem przystanią społeczeństwa, do której każdy może przyjść i spędzić czas tak, jak chce. Polacy czytają najczęściej romans i kryminały.
Biblioteka Narodowa obchodzi jubileusz 90- lecia istnienia https://t.co/HyMqYzEvYH pic.twitter.com/TtLOLZuWwY
— Dzieje.pl (@dziejepl) February 24, 2018
Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa, tvp.info
Zdjęcie główne: pixabay.com