Igrzyska Europejskie w Krakowie bez Rosjan i Białorusinów

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

„Nie ma zgody na występ zawodników z Rosji i Białorusi na III Igrzyskach Europejskich w Krakowie” – mówią organizatorzy imprezy, która w przyszłym roku odbędzie się w Krakowie i Małopolsce. 

Delegacja Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich z prezydentem Spyrosem Capralosem na czele odwiedzili Kraków, aby ocenić postępy w organizacji oraz aby skontrolować obiekty, na których odbędą się wydarzenia sportowe.

Spyros Capralos powiedział, że Igrzyska Europejskie, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku, będą największą multisportową imprezą w Europie od Igrzysk Olimpijskich w Londynie, które odbyły się w 2012 roku. Zauważył też, że Polska ma duże doświadczenie w organizowaniu dużych wydarzeń sportowych.

- Advertisement -

– Zobaczyłem, że wszyscy mają pełne ręce roboty, ale są bardzo kompetentni. Cieszymy się, że jest realizowany nasz strategiczny program, który polega na tym, żeby nie wydawać pieniędzy na nowe obiekty, tylko remontować i wykorzystywać już istniejące – powiedział Capralos.

Szef Komisji Koordynującej Igrzyska Europejskie z ramienia EOC Hasan Arat zauważył, że dwudniowy program pobytu w Krakowie był bardzo intensywny.

– Mieliśmy różne spotkania i prezentacje. Widzę dużą jakość wykonywanej pracy. Kraków jest przepięknym miastem z długą historią i kulturą. To wszystko chcemy połączyć ze sportem. Cytując Fryderyka Chopina – „młodzież to zobowiązanie” i właśnie dla tej młodzieży chcemy zorganizować imprezę, która pobudzi ją do sportowego życia – powiedział.

Arat poinformował także o ostatecznej decyzji, że ze względu na aktualną sytuację polityczną i agresję Rosji na Ukrainę w igrzyskach europejskich nie wezmą udziału sportowcy z Białorusi i Rosji.

Czytaj: „Szafa Dobra” znów pomaga w Krakowie

Pozytywne opinie

Prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, Marcin Nowak, był bardzo zadowolony z tego, że praca wykonana przez jego zespół została dobrze oceniona.

– Kraków, Małopolska i wszystkie obiekty są tak naprawdę przygotowane do tego, żebyśmy jutro czy w przyszłym tygodniu te zawody zorganizowali – powiedział Nowak i dodał, że „poziom infrastrukturalny jest bardzo wysoki i zupełnie nas zadowalający”.

Wszystkie opinie są pozytywne, wszyscy się wypowiadają: tak, to są wspaniałe obiekty – zaznaczył prezes spółki.

Prezes spółki powiedział, że organizatorzy liczą na wysoką frekwencję podczas imprezy. Celem jest wypełnienie obiektów kibicami w 100%.

– Cel jest taki, żeby stadiony były wypełnione po brzegi. Jestem przekonany, że każde miejsce się sprzeda – powiedział Nowak. Jak zaznaczył, niebawem rozpocznie się akcja promocyjna igrzysk. Trwa konkurs na wybór maskotki imprezy, ruszył też proces rekrutacji wolontariuszy.

Czytaj: Ruszył konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich

– Każdy kibic sportowy znajdzie coś dla siebie. Ceny będą przystępne. Program jest zamknięty, w połowie października zaprezentujemy program, przedstawimy wszystkie sporty, daty, itd. – powiedział prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Igrzyska na pewno się odbędą

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki, powiedział, że zakończył się już etap, który koncentrował się na pozyskiwaniu środków finansowych. To udało się zrealizować dzięki wsparciu rządu, parlamentu i władz Krakowa oraz Małopolski.

– Nie mam wątpliwości, że zdążymy. Mamy takie cechy charakteru, że zmobilizowani jesteśmy w stanie przekroczyć wszystkie bariery, aby osiągnąć sukces. Naprawdę jest duży postęp. Dane zewnętrzne pokazują, że te igrzyska odbędą się na obiektach, które zostały wysoko ocenione przez delegatów poszczególnych sportów – mówił Kraśnicki reporterowi RMF FM Markowi Wiosło.

Kraśnicki zapewnił, że pomimo inflacji i kryzysu energetycznego, „wszystko uda się rozwiązać i igrzyska odbędą się na bardzo wysokim poziomie”.

– Po raz pierwszy gospodarzem jest kraj należący do Unii Europejskiej. Po raz pierwszy sportowcy, którzy wezmą w nich udział będą reprezentowali najwyższy poziom, gdyż zawody będą kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu lub miały rangę mistrzostw Europy. Jako PKOl przechodzimy teraz do kolejnego etapu przygotowań, który ma sprawić, aby polscy sportowcy osiągnęli sukcesy. Jest to dla nas bardzo ważne – dodał.

7,5 tysiąca sportowców z 48 krajów

III Igrzyska Europejskie zaczynają się 21 czerwca 2023 roku i potrwają do 2 lipca. Ceremonia otwarcia i zamknięcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie.

W programie znalazły się 24 dyscypliny. Sportowcy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Tarnowie i Zakopanem. Zawody lekkoatletyczne odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a strzeleckie we Wrocławiu. Do programu igrzysk mogą jeszcze zostać dołączone skoki do wody. Gospodarzem tej części igrzysk byłby Rzeszów. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców z 48 krajów.

Źródło: RMF/PAP