Strona główna Świat Hiperrealistyczne murale we francuskich miasteczkach

Hiperrealistyczne murale we francuskich miasteczkach

0
Hiperrealistyczne murale we francuskich miasteczkach

Patrick Commecy przemienia nudne, nieatrakcyjne elewacje w pełne barw i życia fasady. Artyście nie potrzeba zbyt wiele – wystarczy wolna przestrzeń.

Francuski malarz razem ze swoim zespołem wyszukują nieciekawe budynki w ciekawej okolicy. Następnie malują w miejscu pustych fasad kolorowe murale, które nie tylko idealne wtapiają się w otoczenie, ale również znacznie ożywiają ozdabiane elewacje. Znakiem rozpoznawczym murali Patricka Commecy’ego jest umieszczanie iluzyjnych okien, balkonów, płytek – niewprawne oko może uznać je za część budynku, nie zaś za malunek.

Jednak zwykłe dorysowywanie okiennic czy tarasów to za mało. Artysta dodaje również ludzi – i to nie przypadkowych. Postacie są specyficzne ubrane, ich wygląd w jak największych stopniu odzwierciedla styl fasady. Czasami wykreowane są niczym bohaterowie kreskówek, a czasami sprawiają wrażenie prawdziwych osób, realnych mieszkańców ozdabianego budynku.

Zdarza się, że wśród namalowanych postaci znajduje się ważna, znacząca dla francuskiej historii postać. We francuskim mieście Montpellier znajduje się mural przedstawiający Antoine’a Jérôme’a Balarda. Sławny chemik, odkrywca i naukowiec jak gdyby nigdy nic stoi na jednym z dorysowanych balkonów.

fot: źródło
fot: źródło

Inna fasada zainspirowana jest satyrą Gabriela Chevalliera pt. Clochemerle. Artysta umieścił na budynku rozpustne, pijące postacie, doskonale odwzorowując charakter utworu. Natomiast miasteczko Le Puy-en-Velay ozdabia hiperrealistyczny mural – Patrick Commecy wykorzystując złudzenie optyczne, namalował pnącą się w górę uliczkę pomiędzy dwoma wąskimi budynkami. Uliczką spacerują mieszkańcy, a z okien spoglądają na nich renesansowe postacie. Tak jak każdy inny mural, ten również oddaje francuski klimat i styl.

Oprócz budynków artysta ozdobił swoją sztuką parking pod ratuszem w mieście Levallois. Zamiast zwykłych, szarych ścian na korzystających z parkingu spoglądają wybitne Francuzki i Francuzi. Skąd często powracający motyw znaczących postaci?

Przeczytaj: Wegańskie buty z ananasa? Polska marka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów!

Francja cieszy się międzynarodowym podziwem, szczególnie w dziedzinie kultury. Jednak dzisiaj wielu Francuzów nie zna francuskich geniuszy, którzy odpowiadają za reputację naszego  narodu. Francja jest wiodącym ośrodkiem turystycznym na świecie, a zachowanie tej opinii wymaga stałego wzbogacania i doceniania jej dziedzictwa. Poprzez eksponowanie portretów naszych wspaniałych ludzi, znanych lub mniej znanych, oraz przywoływanie ich dzieł, stawiamy czoła przyszłości z dumą, zaufaniem i entuzjazmem. – tak zespół artystów z Patrickiem Commecy’em na czele tłumaczy zafascynowanie historią Francji, a zwłaszcza ludźmi, którzy mieli wpływ na rozwój ich kultury.

Fotorealistyczne malunki na budynkach można odnaleźć przede wszystkim w okolicach Lyonu. Jednak ogromna popularność iluzjonistycznych murali sprawiła, że Patrick Commecy zaczął dzielić się swoją sztuką niemalże w całej Francji, a także poza jej granicami.

fot: źródło
fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl