Strona główna Ciekawostki Google przypomina o wybitnym francuzie w dniu jego 306 urodzin!

Google przypomina o wybitnym francuzie w dniu jego 306 urodzin!

0
Google przypomina o wybitnym francuzie w dniu jego 306 urodzin!

Charles-Michel de l’Epée urodził się 25 listopada 1712 roku w Wersalu. Jest uznawany za pioniera edukacji osób niesłyszących i niedosłyszących, oraz jako twórca pierwszej szkoły dla niesłyszących w Paryżu (współcześnie L’Institut National de Jeunes Sourds de Paris) i twórca francuskiego języka migowego. 

Odkryj w sobie prawdziwe powołanie dzięki tej stronie!

Uważa się, że problemami edukacji niesłyszących de L’Épée zainteresował się m.in. pod wpływem lektury dzieł Platona oraz obserwacji paryskich Głuchych, bezdomnych porozumiewających się własnym językiem migowym. W filozoficznym dialogu Platona Kratylos, Sokrates mówi m.in.:

Gdybyśmy nie mieli języka i nie mogli porozumiewać się z innymi ludźmi, czyż nie byłoby najlepiej, jak czynią to obecnie niemi, przekazywać nasze myśli i spostrzeżenia przez ruchy rąk, głowy i innych części ciała?

Charles-Michel de L’Épée dostrzegał wielkie zróżnicowanie warunków życia ludzi z różnych klas, narastające w trakcie panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny (Madame Déficit), poprzedzającego rewolucję francuską. Nie zamierzał wzbogacać się na nauczaniu głuchych dzieci z klas wyższych. W roku 1755 otworzył szkołę dostępną dla ubogich, finansowaną z własnych skromnych środków. Wykłady – z demonstracjami języka migowego – organizował we własnym domu.

W roku 1791 – dwa lata po śmierci de L’Épéego, lecz jeszcze przed zdobyciem Bastylii i powstaniem Komuny Paryża (zob. 10 sierpnia 1792) – nowe władze Francji nadały paryskiej szkole dla głuchych status Institution Nationale des Sourds-Muets. Postanowiono również wpisać nazwisko de L’Épéego na listę „dobroczyńców ludzkości”.

Andy Warhol pokazuje życie Nowego Yorku. 130.000 zdjęć za darmo!

Natomiast 25 listopada w roku 2018, w dniu przypadającym na 306 urodziny de L’Épéego, wyszukiwarka Google postanowiła przypomnieć nam jak wiele ten wybitny francuz wniósł do naszego świata, jak wiele możliwości dał ludziom niesłyszącym, i ułatwił komunikację międzyludzką jak mało kto po dziś dzień. Jeśli nie znacie języka migowego, albo wydaje Wam się abstrakcyjnie trudny, odsyłam Was do jednego z wideo na youtube, który przeprowadzi Was przez podstawowe zalety tej komunikacji. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne, a i nigdy nie wiadomo, kiedy może Wam się przydać.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! 🙂