Strona główna Fakty Galeria handlowa, w której sprzedawane są tylko rzeczy używane

Galeria handlowa, w której sprzedawane są tylko rzeczy używane

0
Galeria handlowa, w której sprzedawane są tylko rzeczy używane

Centrum handlowe ReTuna położone jest w Eskilstuna, szwedzkim mieście. Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, chociaż funkcjonuje w zupełnie inny sposób niż zwykłe galerie. W ReTunie sprzedawane są jedynie produkty używane lub wyprodukowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

To pierwsza galeria handlowa, która opiera się na recyklingu. Skąd brane są rzeczy, które można znaleźć w sklepach? Tuż obok galerii znajdują się kontenery, w których Szwedzi pozostawiają niepotrzebne dla nich przedmioty. Następnie są odnawiane, doprowadzane do porządku przez profesjonalną firmę i trafiają na sklepowe półki.

Sklepów w galerii jest dość sporo – znajdziemy sklep z meblami, książkami, artykułami sportowymi, wyposażeniem, ubraniami, a nawet rowerami. Szwedzi oddają każdy przedmiot, jakimi im zawadza lub nie jest już potrzebny. Dzięki temu sami pozbawiają się problemu, unikają zagracenia, a jednocześnie oddane przedmioty zyskują drugie życie w rękach nowych właścicieli.

Galeria nie należy do prywatnego przedsiębiorcy, a do miasta. O powstawaniu recyklingowego centrum zdecydowali radni, zaś mieszkańcy Eskilstuna przyklasnęli pomysłowi. Okazało się, że inicjatywa nie tylko działa korzystnie na środowisko, ale również zasila budżet miasta. Centrum zostało otwarte 3 lata temu, a od tego czasu sprzedało produkty o wartości 2,8 mln funtów (13,8 mln zł). Jest miejscem pracy ponad 50 osób.

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Wielu Szwedów wybiera się do galerii nie tylko ze względu na sprzeciw konsumpcjonizmowi i podążanie w duchu filozofii zero-waste, ale właśnie ze względu na wyróżniający się asortyment. Sprzedawane produkty są przede wszystkim unikalne i oryginalne. W second-handach można kupić dobrej jakości ubranie od znanego projektanta w niskiej cenie. W galerii ReTuna można odnaleźć nie tylko takie ubrania, ale również szereg innych produktów.

Pomimo całkowitemu zrecyklingowaniu galeria prosperuje podobnie do większości innych. Oprócz sklepów można znaleźć przyjazną restaurację, kącik dla dzieci czy wystawy lokalnych artystów. Dodatkowo prowadzone są warsztaty, w których przekazuje się, jak należy przygotowywać produkty do ponownego użycia. Dbałość o środowisko i sprzeciw nadmiernemu, impulsywnemu kupowaniu objął wszystkie sfery życia galerii. Idei zero-waste odpowiadała nawet samo powstawanie centrum – ReTune wybudowano również z materiałów, pochodzących z recyklingu.

Szwecja pokochała pomysł recyklingu, co zwiastują powolne odchodzenia od impulsywnego kupowania niepotrzebnych rzeczy, przepłacania i konsumpcjonizmu. Czy w Polsce również nadejdzie era proekologicznych centrum handlowych? Obecnie panuje odwrotna tendencja,  a budowane są coraz nowocześniejsze handlowe giganty. Przekonamy się, jak długo potrwa ich popularność.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Przeczytaj:  Zamarznięte jezioro w Chicago. To wszystko sprawka wiru polarnego