„Wróćmy na jeziora” to tytuł 39. edycji festiwalu Shanties, która odbędzie się w dniach 20–23 lutego w Krakowie.
Wszyscy, którzy się tam zjawią będą mieli do wyboru trzy sceny. W trakcie 15 koncertów wystąpi prawie 200 wykonawców w Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W trakcie koncertów będą również wystawy, promocje filmów, kiermasz żeglarski, happening szantowy i wiele innych atrakcji. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Dzięki tym koncertom w środku zimy Kraków stanie się znowu żeglarską stolicą Polski.
Trzy różne sceny pojawią się w trzech różnych lokalizacjach. Festiwal Shanties rozpocznie się kameralnie w studiu S-5 Radia Kraków w czwartek 20 lutego koncertem ballad szantowych bardów.
Czytaj: Kraków szuka genetycznych bliźniaków
Piątek 21 lutego:
W piątek koncerty przeniosą się do kina Kijów. Mogą tam przybyć i najmłodsi, ponieważ będą koncerty dla dzieci oraz starsi fani twórczości Jerzego Porębskiego oraz ballad Andrzeja Koryckiego.
Zostanie tam zaprezentowany nowatorski projekt muzyczny w wykonaniu zespołów „Ryczące Dwudziestki” oraz „The Nierobbers”.
Pod koniec dnia będzie możliwość złożenia życzeń obchodzącemu jubileusz 35-lecia pracy artystycznej zespołowi „Zejman i Garkumpel”.
Weekend 22-23 luty
Weekend będzie świętem tradycyjnych pieśni kubryku oraz szanty klasycznej. W sobotę będą jubileusze i koncerty wspomnieniowe. Jeden z koncertów jest dedykowany kapitanowi Andrzejowi Mendygrałowi (autor tekstów licznych piosenek, dziennikarz i twórca doskonałych fraszek zwanych „mendygrałkami”).
Wieczorem w sobotę będzie też okazja do złożenia kolejnych życzeń, tym razem ikonie polskiej sceny szantowej – zespołowi „Stare Dzwony” z okazji 40-lecia pracy artystycznej, w trakcie ich koncertu jubileuszowego.
Z kolei w niedzielę w południe swój popis da męski chór szantowy „Zawisza Czarny”, któremu towarzyszyć będą zdolni soliści.
Wisienką na torcie będzie koncert finałowy, podczas którego zostanie zaprezentowana różnorodność muzyki związanej z morzem – od tradycyjnych pieśni pracy z żaglowców, poprzez energetyczny folk morski, aż po żeglarskie ballady.
Przygotowano także ciekawe wydarzenia dla najmłodszych i ich rodziców. Mowa o dwóch koncertach: o widowiskach żeglarskich, które odbędą się w przedpołudnie w piątek i sobotę w kinie Kijów.
Z kolei w sobotnie popołudnie wszyscy chętni, bez względu na wiek, mogą wziąć udział w koncercie plenerowym na Rynku Głównym, by przekonać się jak wielka siła tkwi w szancie i jej wspólnym śpiewaniu.
Równolegle do koncertów odbywać się będą liczne imprezy towarzyszące. Szczegółowe informacje o programie są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu Shanties 2020.
Czytaj: Jedyne takie show w Polsce