Bitwa o Poznań 2020: Rekonstrukcja walk na Winogradach już w tę niedzielę

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W tę niedzielę będzie można obejrzeć rekonstrukcję walk o Poznań i zakończenia okupacji hitlerowskiej. Obchody 75. rocznicy zakończenia walk odbędą się nie tylko na boisku przy ul. Winogrady 11. Na Cytadeli będziemy mogli zobaczyć czołg T-34.

Przez wiele lat rekonstrukcje walk o Poznań odbywały się w tym miejscu, w którym skończyły się walki o Poznań, gdzie kapitulował niemiecki garnizon i gdzie do dziś w muzeum pozostały znalezione na polu walki elementy broni i wyposażenia walczących wojsk.

Niestety, tłum ludzi, który zjeżdżał się z całego kraju, aby obejrzeć inscenizacje, stanowił zagrożenie dla zimujących tam nietoperzy, dlatego wydarzenie przeniesiono na boisko WTKKF na ul. Winogrady 11.

- Advertisement -

To na tym boisku już w tę niedzielę 23 lutego odbędzie się Bitwa o Poznań 2020, organizowana przez Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta. Inscenizacja należy do oficjalnych obchodów 75. rocznicy walk o Poznań. Start o godz. 13:30.

Tego samego dnia na Cytadeli odbędzie się drugie wydarzenie – Piknik Militarny Poznań 1945. Start już o godzinie 10:00, a zakończenie o 15:00. Będzie można tam zobaczyć czołg T-34, debiutujący na Cytadeli po renowacji. Będzie można zajrzeć do środka, do wnętrza działa samobieżnego ISU-122 oraz zobaczyć inne historyczne pojazdy, których używano w czasie walk o miasto w 1945 roku.

W niedzielę będą również rekonstruktorzy historyczni ubrani w mundury obu walczących stron oraz prezentowane uzbrojenie z czasów minionej wojny, przedstawiane przez Stowarzyszenie Zbrojownia.

O godz. 14:00 odbędzie się spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary. Ekspozycja plenerowa dostępna będzie bezpłatnie, podczas gdy na ekspozycję wewnętrzną wejdziemy kupując bilety w specjalnej cenie 3 i 5 złotych.

Czytaj: POZNAŃ OTRZYMAŁ NAGRODĘ OUTSOURCING STARS!

Zniszczony Poznań 1945 rok. Zdjęcie: Twitter
Zniszczony Poznań 1945 rok. Zdjęcie: Twitter
Zniszczony Poznań 1945 rok. Zdjęcie: Twitter
Zniszczony Poznań 1945 rok. Zdjęcie: Twitter
Poznań 1945. Zdjęcie: Twitter
Poznań 1945. Zdjęcie: Twitter
Poznań 1945, zdjęcie: Twitter
Poznań 1945. Zdjęcie: Twitter
Poznań w 1945 roku i teraz. Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter

Czytaj: Poznaniacy dbają o zwierzęta zimą