Ecotopia 2121 – utopijna wizja miast przyszłości

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Naukowcy przewidzieli, jak niektóre z najbardziej znanych miast na świecie mogłyby wyglądać w przyszłości. Projekt przypomina zieloną, ekologiczną utopię.

Alan Marshall, wykładowca na tajlandzkim uniwersytecie i badacz środowiska, stworzył Ecotopię 2121. Projekt pokazuje, jak mogłyby wyglądać największe miasta w 2012 roku, gdyby pokonały ekologiczny kryzys i stały się przyjazne dla środowiska. Początkowo rozpoczęto pracę nad wizualizacją, aby ukazać studentom Uniwersytetu Mahidol, że Londyn, Los Angeles i inne nowoczesne miasta, może czekać lepsza przyszłość.

Ecotopia, przedstawiająca wizualizacje 100 miast, nie jest wizją upragnionej przyszłości, a stanowi faktyczne przewidywania. Niektóre z miast wyglądają utopijnie, przyjaźnie i są miastami, w których chciałbym zamieszkać. Ale inne wyglądają przerażająco. Przyszłość prawdopodobnie będzie mieszanką, tak jak było w przeszłości, tak jak jest i obecnie. – zdradza twórca projektu.

- Advertisement -

Wizja Marshalla ukazała się w książce, która składa się na 100 wizualizacji miast następnego stulecia. Każde z nich zostało opatrzone opisem, który opiera się na licznych argumentach.

Alan Marshall, Ecotopia 2121, Londyn

Według przewidywań Marshalla, w Londynie ekolodzy, dzieci i emeryci przeciwstawią się rządom i stworzą w środku miasta eko-wioskę. Zajmą niewykorzystane biura i przystosują je jako budynki mieszkalne, zaczną uprawiać ogrody. Powstaną niewielkie firmy o zrównoważonym rozwoju. Wizja Londynu rysuje się przyjaźnie, miasto zyskało wiele zieleni.

W innych miastach oprócz utopijnego charakteru, pojawiły się elementy niemalże fantastyczne. Nad Singapurem wzniosły się miasta unoszone przez gigantyczne balony wypełnione wodorem. Mieszkańcy zdecydowali się na życie w powietrzu, ze względu na morze, które sukcesywnie podnosiło swój poziom. Latające miasta posiadały swój własny system uzyskiwania wody i żywności, były samowystarczalne.

Alan Marshall, Ecotopia 2121, Rēkohu

W afrykańskiej Ghanie pojawiają się domki na drzewie, w których ludzie będą chronić się przed nadchodzącymi powodziami. Powietrze w Atenach stanie się wolne od smogu ze względu na wprowadzenie zakazu jeżdżenia samochodami, który w 2121 roku będzie dość powszechny. A nawet samochody będą kompletnie bezużyteczne ze względu na wyczerpanie złóż ropy naftowej. W Los Angeles autostrady zmienią się w pasy zieleni, idealne dla pieszych i rowerzystów, zaś porzucone samochody zostaną wykorzystane w architekturze. Na Rēkohu, archipelagu położonym na Oceanie Spokojnym, powstanie szkoła pacyfizmu, która będzie rozprzestrzeniać pokój na resztę świata.

Alan Marshall, Ecotopia 2121, Los Angeles

Natomiast Tokio ucierpi ze względu na stopienie rdzenia reaktora jądrowego. Mieszkańcy zostaną ewakuowani – pozostanie tylko kilka rodzin, zamieszkujących bazy odporne na promieniowanie, których nie mogą opuścić bez specjalistycznych kombinezonów. Wyludnienie Tokio stanowi ponurą wizję dla ludzkości, jednak pozwoli odżyć środowisku.

Jeśli nie zmienimy naszego postępowania, życie w miastach zaniknie. To przerażające, ale nie wszystko jeszcze stracone. – mówi Marshall. Czy jego wizje się spełnią?

Alan Marshall, Ecotopia 2121, Tokio

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl